Tylko około 20 proc. uprawnionych dzieci skorzystało z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków w pierwszym roku programu. Eksperci zastanawiają się, jak poprawić te niepokojące statystyki. Kluczowym celem jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem HPV, który jest odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani i jamy ustnej.
Kluczowe elementy edukacji
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, prof. NIO-PIB, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, podkreśla, że kluczowym elementem jest edukacja rodziców nastolatków oraz personelu medycznego.
• Edukacja Rodziców: Rodzice nastolatków powinni być świadomi korzyści ze szczepień przeciwko HPV.
• Edukacja Personelu Medycznego: Ważne jest dalsze szkolenie zespołów medycyny rodzinnej, pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych, pielęgniarek POZ oraz położnych.
Niska świadomość społeczna
Wiedza na temat wirusa HPV jest wciąż niska. Choć ponad 70% ludzi słyszało o wirusie brodawczaka ludzkiego, to 27% nie potrafiło wskazać żadnej choroby, którą może on wywołać. Tylko co druga osoba słyszała o szczepieniu przeciwko HPV, a częściej były to kobiety niż mężczyźni, mimo że problem dotyczy obu płci.
Konieczność zmiany podejścia
Badanie "Polki i Polacy a szczepienia przeciwko HPV" przeprowadzone przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Ośrodek Badań Socjomedycznych UW wskazuje na konieczność zmian organizacyjnych:
• Uproszczenie Procedur: Należy uprościć procedury przystąpienia do programu dla jednostek podstawowej opieki zdrowotnej oraz rejestracji pacjentów na szczepienia.
• Zmniejszenie Komplikacji: Obecnie tylko około 37-38% placówek POZ realizuje program, głównie z powodu skomplikowanych procedur rozliczeniowych i sprawozdawczych.
Propozycje ministerstwa
Ministerstwo analizuje możliwość wykonywania szczepień w szkołach oraz rozszerzenie programu na młodsze roczniki, zaczynając od 9. roku życia.
Podsumowanie
Zwiększenie świadomości szczepień przeciwko wirusowi HPV wymaga skoordynowanych działań edukacyjnych i organizacyjnych. Kluczowe jest uproszczenie procedur, szkolenie personelu medycznego oraz zwiększenie dostępności szczepień. Edukacja rodziców i dzieci na temat zagrożeń związanych z HPV oraz korzyści ze szczepień może znacząco poprawić statystyki i zdrowie publiczne.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: szczepienie przeciwko HPV
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym