Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwiększył finansowanie seminogramu, kluczowego badania w diagnozowaniu męskiej niepłodności. Seminogram jest podstawowym narzędziem w diagnostyce niepłodności męskiej, które powinno być wykonywane równocześnie z diagnostyką niepłodności u kobiet.
Dla kogo seminogram?
Seminogram dostarcza wielu istotnych informacji, pozwalających ocenić płodność mężczyzny oraz jego szanse na naturalne poczęcie dziecka. "Badanie to dostarcza wielu istotnych informacji, dzięki którym można ocenić płodność mężczyzny i szansę na naturalne poczęcie dziecka" – zwraca uwagę lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.
Badanie jest wykonywane u pełnoletnich mężczyzn, którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę, jeśli partnerka ma mniej niż 35 lat, lub przez co najmniej 6 miesięcy, jeśli partnerka ma powyżej 35 lat. Seminogram jest również zalecany mężczyznom z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska, których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.
Na czym polega seminogram?
Podczas seminogramu analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak:
• objętość,
• lepkość ejakulatu,
• czas upłynnienia,
• pH,
• wygląd nasienia,
• ogólna liczba plemników,
• liczba plemników w 1 ml ejakulatu,
• odsetek żywych i poruszających się plemników,
• aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.
Według raportu WHO z 2023 roku "Infertility prevalence estimates 1990 – 2021" około 17,5% dorosłej populacji, czyli mniej więcej jedna na sześć osób na świecie, zmaga się z niepłodnością. W Polsce problem ten dotyka od 1 do 1,5 miliona par, co stanowi aż 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce urodziło się 270,4 tysiąca dzieci, co daje średnio 22,53 tysiąca urodzeń miesięcznie. Styczeń, ze względu na swoją długość, jest okresem, w którym liczba urodzeń jest wyższa niż w innych miesiącach. Dla porównania, w grudniu urodziło się 19,1 tysiąca dzieci.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: finansowanie badań niepłodności mężczyzn
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym