2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

szczepienie przeciwko HPVUnia Europejska inwestuje w szczepienia przeciw HPV i przyjęła, że jej celem jest zaszczepienie 90% wszystkich dziewcząt i jak najwięcej chłopców. Dlaczego? Ponieważ szczepienie przeciwko HPV zapobiega nie tylko rakowi szyjki macicy u kobiet i dziewcząt, ale także wielu innym nowotworom – wspomina Mike Morrisey, Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Raka (European Cancer Organisation).

 

HPV to powszechnie występujący wirus przenoszony drogą płciową, który może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak raki narządów płciowych, w tym raka szyjki macicy, odbytu, gardła i języka. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i rozwinięcia się tych chorób, ważne jest szczepienie przeciwko HPV.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciw HPV i dlaczego należy szczepić również chłopców?

Warto podkreślić ogromne znaczenie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu raka szyjki macicy, czyli jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich przegrywa walkę z tą chorobą. Jednak warto pamiętać, że wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Ten wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste – dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, podkreślają wagę szczepień w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9. roku życia bez górnej granicy wieku. Od 1 czerwca trwa program bezpłatnych szczepień HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Oznacza to, że dla osób urodzonych w 2010 roku pozostał już tylko miesiąc, aby skorzystać z bezpłatnego szczepienia.
„Warto pamiętać, że dzieci, które zostały zaszczepione wraz ze starem programu szczepień, powinny zacząć przyjmować już w listopadzie drugą dawkę szczepienia” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

30 października Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o szczepieniach przeciw HPV. Jak dotąd wykonano je u blisko 125 tysięcy dzieci w wieku 12-13 lat. Oznacza to, że do tej pory zaszczepiło się jedynie 15% dzieci. Należy skupić się na podnoszeniu świadomości dzieci, jak i rodziców, na temat HPV. Jak wspomina Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Raka Mike Morrisey, ludzie żyją w cyfrowym świecie, w którym mają szeroki dostęp do informacji dobrych i wiarygodnych, jak i tych wprowadzających w błąd – tak zwanych fake-newsów. Musimy postarać się o to, aby młodzi ludzie otrzymywali właściwe informacje na temat szczepień przeciwko HPV.
„Musimy czuwać nad tym, aby wykonywano szczepienia przeciwko HPV, aby rodzice wysyłali na szczepienia swoje dzieci. Aby dzieci były świadome znaczenia szczepień i aby lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i całe środowisko medyczne wspierało program szczepień przeciwko HPV. Potrzebujemy danych, aby mieć pewność, że szczepionki trafiają do właściwej populacji docelowej, do właściwych dziewcząt i chłopców. Musimy dysponować przejrzystym zbiorem danych czy też rejestrem, aby dowiedzieć się, kto został zaszczepiony, a kto nie, a następnie ustalić, z jakiego powodu” – dodaje Morrisey.

Korzyści ze szczepienia przeciw HPV

Szczepienia mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Aby organizm był chroniony, należy przyjąć 3 dawki szczepionki przeciw HPV. Kolejne szczepienia są wykonywane po upływie 2 miesięcy i 6 miesięcy od pierwszego zastrzyku. Zaobserwowano, że skuteczność szczepionki przeciw HPV jest wyższa, jeżeli zostanie ona podana kobietom przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wówczas gdy ich organizm nie miał jeszcze styczności z wirusem. Wywoływany przez HPV u mężczyzn rak płaskonabłonkowy prącia występuje dużo rzadziej niż rak szyjki macicy u kobiet, jednak szczepienia mężczyzn nie tylko chronią ich samych, ale również zmniejszają transmisję wirusa.

„Obecnie mamy dostępne dwie szczepionki przeciw HPV, które różnią się walentnością, dlatego też bardzo istotne jest wybieranie szczepionki o jak najszerszym zastosowaniu. Dochodzą do nas informacje od producentów, że realizowane są kolejne zakupy szczepionek” – zaznacza Antczak.

Zapisy na szczepienie przeciw HPV

Pacjent podczas rejestracji może wybrać placówkę medyczną, jak i rodzaj preparatu, gdyż ma wybór pomiędzy szczepionką 2-walentną i 9-walentną. Zapisy na szczepienie są możliwe:
• w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
• przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
• Internetowe Konto Pacjenta

Aby to zrobić należy:
1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
2. Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
4. Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
5. Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
6. Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.
Za pośrednictwem IKP można również sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.

---
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (dawniej Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy) jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 10 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne oraz wspiera podniesienie poziomów wyszczepialności, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Założeniem OPZCI jest to, aby wszyscy i wszędzie, bez względu na wiek, mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa szczepień, co przełoży się na lepszy stan zdrowia i kondycję populacji. Pragniemy skupić uwagę systemu ochrony zdrowia na profilaktykę pierwotną chorób zakaźnych oraz zapewnieniu powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządów oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie: www.opzci.pl.


Dowiedz się więcej - Szczepienie przeciwko HPV - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.