Eksperci przekonują, że potrzeba diety eliminacyjnej podczas karmienia piersią jest nie potwierdzona w badaniach naukowych. Aż 88 proc. matek w Polsce doświadcza trudności z karmieniem piersią. Wśród najczęstszych przyczyn, tego że mama nie robi tego tak długo jak planowała podczas ciąży, eksperci wymieniają: bolesność piersi, brak pokarmu, trudności z przystawianiem dziecka do piersi czy obawa, że dziecko się nie najada.
Stres związany z karmieniem piersią
– Najwięcej stresu związanego z karmieniem piersią mamy doświadczają w pierwszych tygodniach po porodzie i karmienie malucha piersią nie zawsze przychodzi im z łatwością. Kobiety często słyszą jednak, że karmienie piersią to kwestia intuicyjna. Nie jest to prawdą! Jeśli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości lub obawy związane z karmieniem malucha, najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady fachowca: położnej, doradcy laktacyjnego lub lekarza – wyjaśnia położna rodzinna, edukatorka ds. laktacji Kinga Kańduła, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP. Wiele zależy od sposobu przystawiania dziecka do piersi.
– Nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi to jedna z przyczyn bolesności brodawek, która może też prowadzić do ich urazów, a którą często zgłaszają kobiety. Tej techniki też trzeba się nauczyć, tak jak wielu innych kwestii. Kobiety często obawiają się też, że mają za mało mleka, żeby odpowiednio odżywić dziecko. Tymczasem jedynie znikomy odsetek mam naprawdę nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości pokarmu – tłumaczy Kańduła.
Mity o diecie eliminacyjnej
Eksperci podkreślają również, że negatywny wpływ na karmienie piersią mogą też mieć mity o konieczności stosowania przez karmiące mamy diety eliminacyjnej. – Dieta mamy karmiącej powinna być zbilansowana, pełnowartościowa i urozmaicona. Nie powinnyśmy na tzw. wszelki wypadek eliminować z diety poszczególnych grup produktów, np. produktów mlecznych, jaj, orzechów, produktów zawierających gluten czy ryb, które są uznawane za alergizujące. To również one dostarczają organizmowi mamy niezbędnych składników odżywczych. Eliminacja z diety tych produktów nie zmniejsza ryzyka alergii u dziecka, a może przyczyniać się do niedoborów niektórych składników odżywczych u mamy – przekonuje dietetyczka.
Dowiedz się więcej - Dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.