W ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi, Medicover zaprasza kobiety do wykonania profilaktycznych badań w kierunku raka piersi i szyjki macicy pod opieką lekarzy. Badania pozwalają wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania. Działania profilaktyczne mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych, a dzięki temu zastosowanie skutecznych metod leczenia we wczesnym stadium umożliwiających całkowite wyleczenie.
Miesiąc świadomości raka piersi
Październik od niemal 40 lat jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi,, a natomiast od 2008 r., 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) i różowa wstążka przypominają kobietom, jak ważna jest profilaktyka raka piersi – jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce i na świecie, a w ostatnich latach rozpoznawanego u coraz młodszych pań.
Rak piersi rozwija się po cichu, a większość przypadków jest odkrywana podczas rutynowych badań przesiewowych. W Polsce stanowi około 25% przypadków nowotworówu kobiet.
Jakie badania wykonać w ramach profilaktyki zapobiegania nowotworom kobiecym?
W ramach Różowego Października Medicover zachęca kobiety do kompleksowego podejścia do zdrowia i wykonania wielu profilaktycznych badań w kierunku raka trzonu macicy, szyjki macicy, jajnika oraz piersi.
Często nowotwory piersi i szyjki macicy zostają wykryte zbyt późno, podczas gdy rak szyjki macicy we wczesnym okresie przebiega bezobjawowo, rozwija się bezboleśnie i długo. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dlatego nie można przecenić roli profilaktyki w zapobieganiu nowotworom. Zachęcamy kobiety do kompleksowego podejścia do swojego zdrowia i regularnego wykonywania badań przesiewowych. Miesiąc Świadomości Raka Piersi jest tylko kolejną okazją, aby podkreślić istotność takiej profilaktyki
– mówi lek. Patryk Poniewierza, Dyrektor Działu Medycznego Medicover w Polsce.
Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji dobrać optymalny schemat leczenia. Diagnostyka i możliwość szybkiego włączenia leczenia pozwalają na wyleczenie wielu schorzeń, w tym także zmian nowotworowych. „Zdrowie na Szpilkach”, pozwalają na pełne wyleczenie wielu schorzeń, w tym także zmian nowotworowych.
"Zdrowie na szpilkach" - co to takiego?
„Zdrowie na Szpilkach” to pakiet badań dla każdej dorosłej kobiety, który warto mieć na liście ważnych do załatwienia spraw. Dzięki niemu kobieta skontroluje swój stan zdrowia z lekarzem i upewni się, czy nie pojawiły się u niej żadne niepokojące zmiany niosące ryzyko chorób nowotworowych piersi, jajnika czy szyjki macicy
– wyjaśnia lek. Patryk Poniewierza.
W ramach pakietu pacjentce oferowana jest diagnostyka stanów zapalnych układu rozrodczego a także możliwość podjęcia leczenia, jeśli badania wykryją nieprawidłowości.
Badania wykonywane w ramach pakietu są koordynowane – w trakcie jego realizacji pacjentka znajduje się pod opieką specjalistów. Dostaje zalecenia lekarskie dotyczące profilaktyki nowotworów oraz wskazówki do dalszej diagnostyki i leczenia
– informuje mgr Maria Kornacka-Wojtaś, położna, Specjalistka ds. Położnictwa.
W ramach pakietu badań „Zdrowie na Szpilkach” pacjentka ma możliwość wykonania USG piersi i USG ginekologicznego, po czym odbywa dwie wizyty u specjalistów: położnej i ginekologa. Podczas wizyty u położnej pobierany jest wymaz cytologiczny (cytologia LBC). W trakcie wizyty u ginekologa lekarz omawia wyniki badań i przekazuje zalecenia.
Ważnym elementem badania jest cytologia na podłożu płynnym (LBC, liquid based cytology). Jest to nowoczesna forma badania pod kątem nowotworu szyjki macicy. Ta forma badania poprawia jakość oceny rozmazu, zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników i zwiększa wykrywalność zmian chorobowych.
Cytologia płynna jest bardziej precyzyjna niż tradycyjna i pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych względem klasycznej cytologii. Dzięki nowoczesnemu podejściu do pobranego materiału uzyskuje się większą liczbę komórek do oceny, a co za tym idzie, bardziej dokładny wynik. Co więcej, z pobranej próbki można wykonać również dodatkowe badania. Obserwujemy, że w krajach, w których cytologia płynna jest powszechnie stosowana, zmniejszył się zarówno odsetek nieprawidłowych pobrań, jak i niejednoznacznych wyników
– mówi mgr Maria Kornacka-Wojtaś.
Przegląd „Zdrowie na Szpilkach” można zrealizować w wybranych centrach medycznych Medicover w całej Polsce. Nowotwory piersi, jajnika, szyjki macicy mają poważne konsekwencje zdrowotne, a ich leczenie pociąga za sobą znaczne koszty. Badania przesiewowe zwiększają wykrywalność schorzeń na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest stosunkowe proste i z dużą szansą na pełne wyleczenie.
Dowiedz się więcej - Zdrowie na szpilkach - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.