W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dostępny jest screening noworodków w kierunku SMA. Placówka informuje, że jest to szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia.
– Wykonanie testu nie wymaga dodatkowego pobierania krwi dziecku, ale konieczna jest zgoda rodziców, ponieważ jest to badanie molekularne – twierdzą przedstawiciele szpitala. W komunikacie podkreślono również, że dzięki temu województwo dolnośląskie dołączyło do regionów, w których takie badanie jest standardem.
– Cieszymy się, że badania w kierunku SMA dołączyły do pakietu przesiewowych badań noworodków. Obejmuje on obecnie 30 pozycji, zatem nie odbiegamy od innych krajów europejskich. Dzięki badaniom przesiewowym udało się wyeliminować skutki wielu chorób, które można leczyć, jeśli tylko terapię zacznie się odpowiednio wcześnie. Jednym ze spektakularnych przykładów jest hipotyreoza (wrodzona niedoczynność tarczycy), nierozpoznana, a więc nieleczona, prowadzi do karłowatości ze znacznym upośledzeniem umysłowym – powiedziała cytowana w komunikacie kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Barbara Królak-Olejnik.
Projekt realizowany jest w ramach Programu powszechnych badań przesiewowych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.