Dostępność diagnostyki prenatalnej w Małopolsce znacząco się poprawiła dzięki finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) programu badań prenatalnych. W drugim kwartale 2024 roku z badań skorzystało 4,3 tysiąca kobiet, z czego ponad 2,4 tysiąca to przyszłe mamy poniżej 35. roku życia.
Diagnostyka prenatalna pozwala na wykrycie chorób u dziecka jeszcze przed narodzinami. Jest to niezwykle istotne, ponieważ leczenie niektórych chorób można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii zaraz po narodzinach dziecka. Małopolski NFZ podkreśla, że wczesne wykrycie i leczenie schorzeń prenatalnych może znacząco poprawić zdrowie i życie noworodków.
Nowe zasady programu badań prenatalnych
Od czerwca 2024 roku, każda kobieta, bez względu na wiek, może skorzystać z programu badań prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę z informacją o jej zaawansowaniu. Może to być lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub z gabinetu prywatnego. Diagnostyka obejmuje nieinwazyjne badania płodu, takie jak USG między 11 a 14 tygodniem ciąży oraz między 18 a 22 tygodniem (+6 dni). Badania biochemiczne, takie jak PAPP-A, free-β-hCG, AFP, i Estriol, są przeprowadzane w zależności od wieku ciąży.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, przyszła mama jest kierowana do kolejnego etapu badań. Ten etap obejmuje poradę genetyczną, badania cytogenetyczne, oraz pobranie materiału do badań genetycznych za pomocą amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG, po wyrażeniu zgody na ich wykonanie.
Wzrost liczby wykonywanych badań prenatalnych
Dzięki zniesieniu kryterium wiekowego w programie, liczba przyszłych mam korzystających z badań prenatalnych znacznie wzrosła. W drugim kwartale 2024 roku, w Małopolsce zbadało się blisko 4,3 tysiąca kobiet, w porównaniu do 3,9 tysiąca w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od początku 2024 roku, w Małopolsce w ramach badań prenatalnych najwięcej wykonano badań ultrasonograficznych II trymestru – 5,1 tysiąca oraz badań ultrasonograficznych I trymestru – 4,9 tysiąca.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Dostępność diagnostyki prenatalnej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym