W Polsce nie działa jeszcze dobry system leczenia endomtriozy. Jest szansa, że to się zmieni. To szansa dla milionów Polek, bo są wreszcie najnowsze zalecenia dotyczące organizacji leczenia endometriozy w naszym kraju.
- Jest szansa, że będziemy krajem, w którym ta opieka będzie chyba najlepiej na świecie rozwiązana - zaznacza profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, przewodniczący Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.
Siedem głównych problemów
Zespół wytypował siedem głównych problemów, a wśród nich: brak rozwiązań systemowych, brak refundacji leków, brak odpowiedniej wyceny zabiegów, brak wytycznych, brak wiedzy i brak statystyk.
- Uzyskanie w zaawansowanych przypadkach rzeczywiście fachowej pomocy jest w Polsce bardzo trudne albo bardzo kosztowne - zaznacza profesor Krzysztof Czajkowski.
To ma się zmienić. Zespół zaproponował utworzenie ośrodków wysokospecjalistycznych zorganizowanych trzystopniowo i holistycznie – z lekarzami różnych specjalności, z poradniami bólu i doradztwem żywieniowym.
- To nie powinni być przypadkowi ginekolodzy i lekarze, tylko ci, którzy rzeczywiście znają się na tej chorobie - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas.
Za pacjentką miałaby iść specjalna karta leczenia: "karta endo". Ma ona być podobna do tych, które mają chorzy onkologicznie.
- Po to, aby pacjentki z endometriozą miały prostszą drogę od objawów do diagnozy i do rozpoczęcia leczenia - wyjaśnia doktor habilitowany Tomasz Marjański.
- Teraz krok należy do ministerstwa i do decydentów - mówi doktor habilitowany Paweł Basta.
Ministerstwo na razie nie znalazło czasu na wypowiedź, ale lekarze już zaczęli działać. Prawdopodobnie jeszcze jesienią do programu kształcenia przyszłych ginekologów zostanie włączony kurs wiedzy o endometriozie.
Endometrioza to druga co do częstotliwości występowania choroba młodych kobiet. Z jej powodu może cierpieć w Polsce aż 2 miliony kobiet. Na endometriozę chorują najczęściej kobiety między 20 a 40 rokiem życia.
Dowiedz się więcej – Leczenie endometriozy – Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.