KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

COVID a HIVArgentyńscy naukowcy przeprowadzili badania, w których przyjrzeli się wpływowi przebycia SARS-CoV-2 na wyniki badań przesiewowych w kierunku zakażenia HIV. Z dotychczasowych badań wynika, że niektóre choroby współistniejące, a również ciąża może zwiększyć liczbę wyników fałszywie dodatnich.

Szacuje się, że w tych przypadkach mogą one oscylować na poziomie 0,4 %.

COVID fałszuje wyniki HIV

Jednak naukowcy odnotowali również fałszywie dodatnie wyniki badań przesiewowych w kierunku zakażenia HIV u osób z ostrym zakażeniem lub po przebytym zakażeniu wirusem zespołu ostrej niewydolności oddechowej typu 2 (severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 – SARS-CoV-2). Jak twierdzą, może to wynikać z tak zwanych wspólnych motywów epitopów tych dwóch wirusów. Także podczas badań szczepionek przeciwko COVID-19 w Australii zgłaszano fałszywie dodatnie wyniki testów immumoenzymatycznych (enzyme-linked immunosorbent assay – ELISA) w kierunku HIV.

Badanie doświadczalne

Podczas przeprowadzonego doświadczenia, naukowcy przebadali surowice zgromadzone w Biobanco de Enfermedades Infecciosas (BBEI) w okresie od kwietnia 2020 r. do sierpnia 2021 r. Badanych podzielono na trzy grupy. W grupie pierwszej przebadano 674 osoby z rozpoznanym COVID-19 (w fazie ostrej i rekonwalescencji) z wykrywalnymi przeciwciałami SARS-CoV-2 w osoczu – mediana wieku 41 lat (32–54), 59% kobiet. W grupie drugiej 200 osób z rozpoznaną COVID-19 i niewykrywalnymi przeciwciałami SARS-CoV-2 w osoczu – mediana wieku 43 lata (34–56), 55% kobiet. Natomiast w grupie trzeciej przebadano 47 osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (2 dawki szczepionki Sputnik V) – mediana wieku 42 lata (36–57); 62% kobiet.


Spośród 921 wykonanych badań dodatni wynik pierwszego testu stwierdzono w przypadku 15 próbek. U 3 osób potwierdzono zakażenie HIV. Odsetek wyników fałszywie dodatnich testu ELISA w kierunku zakażenia HIV wynosił 1,3% (95% PU 0,66–2,22) i był istotnie statystycznie wyższy w porównaniu z szacowanym przez CDC odsetkiem wyników fałszywie dodatnich na poziomie 0,4%. Gdy brano pod uwagę tylko populację osób, które przebyły COVID-19 z wytworzeniem przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (p = 0,005), odsetek wyników fałszywie dodatnich uzyskanych w badaniu wynosił 1,8%.

 

Dowiedz się więcej - COVID a HIV - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.