KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Wysyłkowy zestaw do skiriningu raka szyjki macicyAnaliza przeprowadzonego badania w USA dała jasny przekaz, że dla kobiet, które nie zgłosiły się na badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, wysyłanie zestawów do samodzielnego pobierania próbek jest opłacalnym sposobem zwiększenia zasięgu skriningu.

Skuteczność wysyłkowego skiriningu

Do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu danych kobiet w wieku od 50 do 64 lat. Naukowcy podkreślają, że domowe testy HPV zmniejszają potrzebę wizyt w przychodni i bariery w badaniach przesiewowych. Dodatkowo eliminują dyskomfort, zakłopotanie i trudności z planowaniem lub uczestnictwem w spotkaniach. W badaniu wzięły udział kobiety, które u których nie minęło wiele czasu od zaproszenia na badania przesiewowe w kierunku HPV.
– Wyniki te potwierdzają, że wysyłanie zestawów HPV jest skuteczną strategią docierania i zwiększenia wskaźników badań przesiewowych w amerykańskich systemach opieki zdrowotnej – mówią autorzy badań, którymi kierowała dr Rachel L. Winer z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Washingtonie. Autorzy podkreślają, że badania przesiewowe w kierunku HPV wiążą się ze znacznym zmniejszeniem częstości występowania i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy.


Polskie problemy z badaniami przesiewowymi w kierunku raka szyjki macicy

Podkreśla się również, że w większości przypadków choroby można w konsekwencji zapobiec, obecnie występuje ona głównie u osób, które nigdy lub rzadko otrzymywały badania przesiewowe. W Polsce profilaktyczne programy przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i dysplazji kuleją. Korzysta z nich niewielki odsetek Polek, to z kolei odbija się na zdrowiu i nowotwory rozpoznawane są bardzo późno. Eksperci podkreślają, że istotne jest wczesne zapobieganie rakowi szyjki macicy i dysplazji. Podkreśla się również istotne znaczenie programu szczepień ochronnych przeciw HPV. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w czerwcu rozpocznie działanie program darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV u dzieci w wieku 12 i 13 lat. szczepienia przeciw HPV radykalnie, bo nawet w 97 proc. zmniejszają zachorowalność na dysplazję i w około 90 proc. na raka szyjki macicy.

Dowiedz się więcej - Wysyłkowy zestaw do skiriningu raka szyjki macicy - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.