KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

masowa likwidacja porodówek w PolsceNowy projekt ustawy wprowadza dodatkowe kryterium kwalifikacji szpitali do tzw. sieci szpitali, co może spowodować zamknięcie wielu oddziałów położniczych w całym kraju. Zgodnie z tymi przepisami, kluczowym czynnikiem decydującym o włączeniu oddziału do sieci będzie minimalna liczba porodów odebranych w danym okresie. Wstępnie liczba ta została ustalona na 400 porodów rocznie.

Nowe przepisy: Minimalna liczba porodów jako kryterium kwalifikacji

Zgodnie z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem ustawy, szpitale, które nie spełnią tego kryterium, mogą zostać wykluczone z sieci, co w praktyce oznacza możliwość zamknięcia nawet jednej trzeciej porodówek w kraju. Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, podkreśla, że decyzja ta może pozbawić pacjentki w wielu regionach Polski dostępu do opieki położniczej. Przykłady wskazują na województwo podlaskie, gdzie zamknięcie grozi 10 z 14 oddziałów, oraz województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zagrożonych jest 10 z 16 porodówek.

Reforma sieci szpitali: Nowe zasady kwalifikacji świadczeniodawców

Reforma sieci szpitali zakłada rezygnację z dotychczasowego podziału na poziomy zabezpieczenia na rzecz kwalifikacji wszystkich świadczeniodawców mających tzw. profil kwalifikujący. Oznacza to, że każdy szpital, który spełnia minimalne wymagania w zakresie leczenia szpitalnego w trybie pełnej hospitalizacji, może zostać włączony do sieci. W przypadku profili zabiegowych, takich jak położnictwo i ginekologia, dodatkowym kryterium będzie nie tylko minimalna liczba porodów, ale także progowy udział świadczeń zabiegowych w określonym okresie referencyjnym.

Konsekwencje dla pacjentek: Brak dostępu do opieki zdrowotnej?

Krytycy projektu, w tym była minister zdrowia Katarzyna Sójka, obawiają się, że reforma ta może prowadzić do zamknięcia wielu porodówek, szczególnie w mniejszych miejscowościach, co z kolei utrudni dostęp pacjentek do opieki zdrowotnej. Reforma może szczególnie dotknąć regiony o mniejszej liczbie narodzin, gdzie szpitale mogą nie spełniać wymogów dotyczących minimalnej liczby porodów. Ostateczne szczegóły dotyczące tych kryteriów zostaną jednak ustalone dopiero po przeprowadzeniu dodatkowych analiz i konsultacji.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: masowa likwidacja porodówek w Polsce

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym