KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

pies przy porodzieOdnotowano pierwszy na świecie przypadek, w którym pies został przyjęty na oddział położniczy, by towarzyszyć swojej ciężarnej właścicielce. Pies Belle przez dziewięć miesięcy towarzyszył również swojej ciężarnej właścicielce na wizytach u położnej.

Podczas wizyt Belle była bardzo spokojna, więc dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Milton Keynes wyraził zgodę na jej pobyt także na oddziale.
– Podczas ciąży przychodziła ze mną na wszystkie wizyty. Nie mogłabym tego zrobić bez niej. Otworzyła przede mną cały świat, pozwoliła mi zostać mamą i tak wiele jej zawdzięczam – mówi kobieta w rozmowie z The Sun.

Pacjentka chora na autyzm

Kobieta Amee Tomkins z Milton Keynes w Wielkiej Brytanii ma autyzm. Każda próba opuszczenia domu wiązała się dla niej ze stresem i silnym lękiem, kupiła więc szczeniaczka rasy Staffordshire Bull Terrier i wyszkoliła go, by jej pomagał. Zawsze miała przy sobie towarzysza, z którym łatwiej jej było wychodzić do ludzi. Kobieta wraz z mężem starali się o potomstwo przez długi czas. Kiedy po 12 latach leczenia niepłodności zobaczyli na teście dwie kreski, nie mogli uwierzyć w swoje szczęście.
Podczas gdy 33-latce wykonywano zabieg cesarskiego cięcia, wierny psiak czekał na panią i nowego członka rodziny na oddziale. To właśnie tam powitał małego Olly'ego. – Gdy tylko Belle go zobaczyła, delikatnie go powąchała, a następnie lekko polizała twarz na powitanie. Od tamtej pory nigdy go nie opuściła – wspomina mama.

Nie należy więc oddawać pupila z powodu ciąży

Badania pokazują, że kontakt przyszłej mamy ze zwierzętami ma dobry wpływ na jej rozwijające się w brzuchu dziecko, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego w przyszłości alergii na białko obecne w wydzielinach zwierzęcia (w ślinie, moczu oraz złuszczonym naskórku znajdującym się w sierści). – Dzieci kobiet, które podczas ciąży nie unikały kontaktu ze zwierzętami, mają we krwi mniejszą ilość immunoglobuliny E, czyli przeciwciał odpowiedzialnych m.in. za powstawanie reakcji alergicznych. Nie należy więc oddawać pupila z powodu ciąży – mówi dr Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.

Dowiedz się więcej - Pies przy porodzie - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.