Położnictwo, porodówka i neonatologia działają już w nowym Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie. Oddział ginekologiczno-położniczy został przeniesiony na Ursynów ze Szpitala na Solcu, podobnie jak inne oddziały, które sukcesywnie są uruchamiane w Szpitalu Południowym.
Pierwsze porody w Szpitalu Południowym w Warszawie
Szpital Południowy będzie działał pełną para od września 2022
Kontrakty NFZ przejęte ze szpitala na Solcu
W placówce na świat przyszły już pierwsze dzieci – Filip i Nikodem.
- Pierwszym urodzonym w Szpitalu Południowym dzieckiem okazał się Filip. Ten Mały Cud waży 4000 g i mierzy 58 cm! Otrzymał 10 pkt w skali Apgar - pochwalił się na Facebooku zespół szpitala.
Pierwsze porody w Szpitalu Południowym w Warszawie
Są to pierwsze dzieci urodzone w tej dzielnicy w szpitalu. Obaj chłopcy czują się bardzo dobrze, ich mamy również. Jedna z nich to mieszkanka podwarszawskiej miejscowości, a druga to ursynowianka mieszkająca obecnie na Mokotowie.
Na oddziale jest 26 łóżek, z tego połowa w systemie rooming-in, czyli dla matek, które od razu po porodzie spędzają czas wspólnie z noworodkami. Szpital ma też 5 miejsc na neonatologii. W szpitalu działają również oddziały chorób wewnętrznych, wspomniane położnictwo i ginekologia czy neonatologia, dostępna jest także diagnostyka obrazowa: tomografia, rentgen, USG oraz rezonans. W szpitalu funkcjonuje również poradnia onkologiczna, a także punkt szczepień przeciwko COVID-19.
Szpital Południowy będzie działał pełną para od września 2022
Tym co sprawia, że placówka jest konkurencyjna w stosunku do innych warszawskich szpitali to krótkie terminy oczekiwania. Docelowo, od jesieni w Szpitalu Południowym będą funkcjonować: oddział chirurgii ogólnej ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotetyce, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna.
Kontrakty NFZ przejęte ze szpitala na Solcu
Placówka przejmie również kontrakty z NFZ Szpitala Solec, który pójdzie do remontu. Proces przenoszenia oddziałów z Solca na Ursynów ma potrwać do września.
Szpital Południowy wybudowało miasto Warszawa. Powstawał jako placówka wielospecjalistyczna, kosztował ponad 400 milionów złotych. Resort zdrowia zdecydował, że przez pierwszy rok jego działalności, był szpitalem wyłącznie covidowym. Znajdowało się w nim ponad 300 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym również tych którzy znajdowali się w najcięższym stanie, wymagającym podłączenia do respiratora.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.