Osiem wyposażonych sal do porodów naturalnych ma być do dyspozycji rodzących kobiet w Szpitalu Specjalistycznym im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu. Celem jest budowanie bardziej przyjaznej, a mniej medycznej atmosfery wokół porodu, co ma zachęcać kobiety do naturalnego rodzenia.
Placówka sięga po wzorce sprawdzone już w innych krajach, np. anglosaskich, gdzie sala do porodów naturalnych przypomina warunki domowe, rodząca ma kontakt tylko z położną, a lekarz asystuje, gdy zachodzi taka konieczność. Możliwy jest też wspólny poród rodzinny.
W szpitalu od grudnia 2021 roku działają już trzy sale do porodów naturalnych, do połowy roku powinno zacząć działać osiem takich miejsc.
– Chcemy w szpitalu stworzyć modelowe centrum zdrowia prokreacyjnego, gdzie jakość opieki okołoporodowej jest pierwszym filarem. Drugim filarem będzie zwiększenie liczby zabiegów, tych operacyjnych, ale też i tych drobnych. Kolejny to poprawa jakości opieki nad kobietą ciężarną. Od stycznia wprowadziliśmy tzw. KOC, czyli koordynowaną opiekę nad ciężarną. Ciężarną prowadzi położna we współpracy z lekarzem. Taki model sprawdza się w tych krajach, gdzie opieka jest najlepsza – powiedziała zajmująca się projektem, Agnieszka Chrobak.
Wkrótce w szpitalu powstanie również ośrodek zajmujący się leczeniem niepłodności. Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Specjalistycznym im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu jest największy na Dolnym Śląsku.
_____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.