2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

55595204 tabletki lekarz wizyta rfRozporządzenie ministra zdrowia z 29 kwietnia ws. programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego pojawiło się w Dzienniku Ustaw RP. Chodzi o poprawę dostępności do tzw. tabletki dzień po, w szczególności dla pacjentek między 15. a 18. rokiem życia.

Program „tabletki dzień po”

Określa ono program pilotażowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego i wchodzi w życie z dniem 1 maja 2024 r.

Przepisy wskazują, że  pilotażowym programem mogą zostać objęci pacjenci, którzy w dniu zgłoszenia się do apteki ukończyli 15. rok życia. Dotyczy to aptek, które przystąpiły do pilotażowego programu. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjenta, farmaceuta weryfikuje go w oparciu o dokument ze zdjęciem, na podstawie którego wiek ten może zostać potwierdzony.

Celem programu pilotażowego jest poprawa stanu dostępności pacjentów do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej oraz zapewnienie w aptece usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego pacjenta wraz z oceną efektywności związanych z tym działań, w szczególności wobec pacjentów między 15. a 18. rokiem życia.

Zasady programu „tabletki dzień po”

Pilotażowy program obejmuje wywiad,  ustalenie zasadności wydania produktu leczniczego będącego środkiem antykoncepcji awaryjnej zawierającego w swoim składzie octan uliprystalu, zwanego dalej „produktem leczniczym”, przekazanie pacjentowi informacji na temat stosowania i działania produktu leczniczego - w przypadku, gdy zamiarem pacjenta jest uzyskanie produktu leczniczego. Pilotażowy program zakłada również przekazanie pacjentowi informacji na temat zasadności objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego.

Pacjent może skorzystać z programu pilotażowego nie częściej niż co 30 dni. Do programu pilotażowego będą mogły dołączyć praktycznie wszystkie apteki, które wykażą taką chęć i podpiszą umowę z NFZ. Przeszkodą będzie jedynie toczące się postępowanie o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki lub brak możliwości wygospodarowania odpowiedniego miejsca, które zapewnia intymność i dyskrecję.

Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.