KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

11330123 tabletki rfCzy zdajesz sobie sprawę, że częste kontakty seksualne, korzystanie ze wspólnej toalety lub nawet z basenu może spowodować, że w Twoim organizmie pojawi się groźna bakteria zwana Chlamydią Trachomatis? Oczywiście sposobów zarażenia się bakterią jest o wiele więcej, jednakże wyżej wymienione są najczęstsze.

Czym jest Chlamydia Trachomatis? To nic innego jak bakteria, która na chwilę obecną uważana jest za jedną z głównych przyczyn problemów układu moczowo – płciowego. Bakteria ta może pojawić się praktycznie u każdej osoby aktywnej seksualnie, niezależnie od tego czy jest to kobieta czy mężczyzna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Chlamydią Trachomatis zaraża się najczęściej podczas kontaktów seksualnych.


Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy udowodnili, że Chlamydia Trachomatis może odegrać główną rolę w pojawieniu się pewnego rodzaju artretyzmu zwanego spondylo-artretyzm (SpA). Spośród badanych osób, u których pojawił się artretyzm typu SpA, aż 62% było zakażonych Chlamydią Trachomatis.


Dlaczego wcześniej nie zwracano uwagi na tę bakterię? Otóż infekcja Chlamydią Trachomatis w większości przypadków przebiega zupełnie bezobjawowo nawet przez kilka lat, dlatego też tak mało osób przeprowadza badania w tym kierunku. W momencie kiedy objawy te dają o sobie „znać” najczęściej odczuwa się je w postaci zapalenia cewki moczowej, częstego oddawania moczu, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia jąder i najądrzy, nadżerki szyjki macicy. Nieleczona chlamydioza może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji. Jedną z groźniejszych jest zapalenie narządów miednicy mniejszej u kobiet, które może być przyczyną niepłodności, ciąży pozamacicznej czy też nieustającego bólu narządów miednicy mniejszej. Trwałe zakażenie Chlamydią Trachomatis może prowadzić także do pojawienia się nadżerki, a stąd prosta droga do rozwoju raka szyjki macicy.


Efekty nieleczonego zakażenia nie tylko obejmują drogi moczowo-płciowe, ale również przyczyniają się do rozwoju reumatyzmu zwłaszcza w bardzo młodym wieku ( tzw. Zespół Reitera) czy artretyzmu.


Wykonanie testu na obecność Chlamydii Trachomatis może uchronić każdego przed wieloma groźnymi chorobami. Kto powinien się przebadać? Na pewno osoby, które są aktywne seksualnie, nawet w przypadku, gdy jest to stały partner. Ponadto w przypadku, gdy pojawiają się stany zapalne układu moczowo-płciowego, gdy przez dłuższy czas występują problemy z zajściem w ciąże, bóle w okolicach moczowo-płciowych, krwawienia międzymiesiączkowe, bóle w trakcie/i po stosunku oraz obfite upławy, również należy rozważyć możliwość wykonania testu.


Epidemiolodzy uważają, że obecnie mamy do czynienia z epidemią Chlamydii Trachomatis, jednakże wiele przypadków zakażeń nie zostaje nadal zdiagnozowanych.


Biorąc pod uwagę ryzyko oraz skalę problemu, rozsądną wydaje się decyzja o wykonaniu badania zwłaszcza w przypadku osób aktywnych seksualnie oraz osób, u których pojawiły się problemy. Warto mieć na uwadze to, że wprowadzenie leczenia na wczesnym etapie zakażenia daje znacznie lepsze efekty niż w przypadku stanów zaawansowanych.


Więcej informacji na temat skutków zakażenia oraz sposób wykrywania Chlamydii Trachomatis dostępne jest na stronie www.testDNA.pl