KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

dzieci poczęte przy pomocy metod ARTSzwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują na wyższe ryzyko wystąpienia wad serca u dzieci poczętych dzięki wspomaganej technologii rozrodu (ART – Assisted Reproductive Technology), takiej jak na przykład zapłodnienie in vitro (IVF). Badanie wykazało, że ryzyko wystąpienia poważnych wad serca jest o 36 proc. wyższe u dzieci, które zostały poczęte z pomocą tych metod.

Szczególnie duże ryzyko w ciążach mnogich

Zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro, zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej, która sama w sobie jest czynnikiem podnoszącym ryzyko wad wrodzonych, w tym wad serca. Prof. Ulla-Britt Wennerholm z Uniwersytetu w Göteborgu, główna autorka badania, podkreśla: „już wcześniej udowodniono, że wśród dzieci poczętych przy pomocy ART występuje większe ryzyko wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej. Chcieliśmy zbadać, czy dotyczy to także ryzyka wystąpienia wad serca."

Badania obejmujące ponad 7,7 mln noworodków

Badaniem objęto dane z 7,7 miliona noworodków urodzonych w Danii (1994-2014), Finlandii (1990-2014), Norwegii (1984-2015) oraz Szwecji (1987-2015). Dzieci urodzone dzięki naturalnemu poczęciu porównano z tymi, które urodziły się dzięki technikom wspomaganego rozrodu, takim jak zapłodnienie in vitro, docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (ICSI) oraz mrożenie zarodków.

Wyższe ryzyko niezależnie od metody ART

Wyniki badania pokazały, że dzieci poczęte przy pomocy ART mają wyższe ryzyko wad wrodzonych serca, niezależnie od zastosowanej metody. Wady serca były diagnozowane zarówno przed narodzinami, jak i po porodzie. Naukowcy uwzględnili także inne czynniki ryzyka, takie jak wiek matki, palenie tytoniu, cukrzyca, czy obciążenia genetyczne.
– Wykazaliśmy, że ryzyko wad serca, podobnie jak ryzyko innych wad wrodzonych, jest większe u dzieci urodzonych dzięki ART. Fakt, że ryzyko jest podobne niezależnie od rodzaju zastosowanej metody może sugerować, że istnieje wspólny czynnik związany z niepłodnością rodziców i wrodzoną chorobą serca u dzieci – zauważa prof. Wennerholm.

Znaczenie szybkiej diagnozy i grupy ryzyka

Naukowcy wierzą, że uzyskane wyniki mogą pomóc w szybszym diagnozowaniu wad serca u noworodków, co umożliwi wcześniejsze wdrożenie odpowiedniej opieki i leczenia. W miarę jak wspomagana technologia rozrodu staje się coraz bardziej popularna na świecie, można oczekiwać wzrostu liczby dzieci urodzonych z wrodzonymi wadami serca.
– Coraz więcej osób korzysta z technik wspomaganego rozrodu, więc spodziewamy się wzrostu liczby przypadków wrodzonych wad serca na całym świecie – podkreśla badaczka.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Dzieci poczęte przy pomocy metod ART

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym