KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

szczepienia przeciw HPV w AfryceRwanda i Etiopia osiągnęły imponujący poziom wyszczepienia przeciw wirusowi HPV na poziomie 90 procent. Pomimo tych sukcesów, jednak wiele innych krajów afrykańskich boryka się z problemem dezinformacji dotyczącej szczepień.

W Nigerii, gdzie obecnie wprowadzony został program szczepień, pojawiają się fałszywe przekonania, jakoby szczepionka mogła uniemożliwić przyszłym matkom rodzenie dzieci.

Dezinformacja na temat szczepionek

– W miarę rosnącej liczby krajów afrykańskich, które starają się zwiększyć liczbę szczepień przeciw HPV, pracownicy służby zdrowia napotykają na liczne wyzwania, zwłaszcza związane z dezinformacją na temat szczepionek – informuje agencja prasowa Associated Press, powołując się na szacunki afrykańskiego biura WHO, z których wynika, że około 25 procent populacji nadal ma wątpliwości co do tych szczepień.
Ponad połowa spośród 54 krajów Afryki (28) włączyła szczepionkę przeciw HPV do swoich programów szczepień, ale tylko w pięciu z nich udało się osiągnąć poziom 90 procent, który kontynent zamierza osiągnąć do 2030 roku. Dotychczas zaszczepiono 33 procent młodych dziewcząt przeciw HPV.

Ograniczony dostęp do badań przesiewowych

– Przyczyną wysokiego wskaźnika zachorowań na raka szyjki macicy w Afryce jest ograniczony dostęp kobiet do badań przesiewowych. Problem ten ma wiele wymiarów, w tym długą historię niechęci do szczepień, wynikającą czasami z braku zaufania do rządów – mówi Emily Kobayashi, szefowa programu HPV w organizacji Gavi, zajmującej się szczepionkami.
Sekty religijne zniechęcają do korzystania z nowoczesnych terapii
W Zimbabwe, gdzie rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, grupa składająca się głównie z kobiet (zwanych "wiejskimi pracowniczkami służby zdrowia"), została przeszkolona w celu podnoszenia świadomości na temat raka szyjki macicy i szczepionki przeciwko HPV na obszarach wiejskich. Jednakże napotykają one trudności związane z działalnością sekt religijnych, które zniechęcają swoich wyznawców do korzystania z nowoczesnych terapii.

Niedawno rozpoczęto jedną z największych akcji szczepień przeciwko wirusowi HPV skierowaną do dziewcząt w Nigerii, gdzie za pośrednictwem ONZ zakupiono prawie 15 milionów dawek szczepionek.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: szczepienia przeciw HPV w Afryce

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym