Bezpłatna antykoncepcja w Finlandii miała przyczynić się do spadku aborcji. Tak wynika z danych podanych przez tamtejszy instytut zdrowia publicznego – THL. Spadek sięgnął 66 procent w latach 2000–2023. Możemy założyć, że edukacja seksualna odgrywa znaczącą rolę – powiedziała Reuterowi profesor badań Mika Gissler z THL, dodając, że innym czynnikiem stojącym za zmianą był zwiększony dostęp do antykoncepcji od najmłodszych lat.
Od drugiej połowy 2010 roku na spadek liczby aborcji wśród młodych ludzi wpływa również wprowadzenie bezpłatnej antykoncepcji – napisano w raporcie THL.
Znaczny spadek liczby aborcji
W Finlandii liczba aborcji na jedną osobę spadła o 66 proc., czyli do 722 w 2023 r. z 2144 w 2000 r. spośród wszystkich nastolatków w wieku 19 lat i młodszych. Spadek był jeszcze bardziej gwałtowny wśród osób poniżej 18. roku życia w tym samym okresie i wyniósł 78 proc. Finlandia od września 2023 r. przestała wymagać od kobiet podawania powodu aborcji, udostępniając ją na wniosek kobiety w ciąży w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży.– – Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zmiana legislacyjna, która weszła w życie w zeszłym roku, będzie miała wpływ na liczbę aborcji – stwierdziła Mika Gissler.
Uregulowania dotyczące refundacji środków antykoncepcyjnych
W Finlandii uregulowania dotyczące refundacji środków antykoncepcyjnych są przyjmowane na poziomie regionalnym. W wielu regionach bezpłatna antykoncepcja dostępna jest dla osób w wieku poniżej 25 lat. Chodzi o takie regiony jak Ostrobothni Południowa (Etelä-Pohjanmaa), Laponia, czy też w regionie miasta Helsinki czy Päijät-Hämee.
Przypomnijmy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który zakłada bezpłatna antykoncepcje dla określonych grup powstał w Polsce w 2024 roku. Dotyczy on wprowadzenia bezpłatnego dostępu do środków antykoncepcyjnych dla kobiet poniżej 25. roku życia. Natomiast dla kobiet powyżej 25. roku życia umożliwienia korzystania z refundowanej antykoncepcji w zakresie szerszym niż dotychczas. Póki co odbyło się jego pierwsze czytanie i został skierowany do prac w sejmowej Komisji Zdrowia.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: bezpłatna antykoncepcja a ilość aborcji
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.