2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

starzenie się jajnikówWcześniejsze starzenie się jajników może następować u kobiet narażonych na działanie toksycznych metali ciężkich. U takich kobiet pojawiają się uderzenia gorąca, osteoporoza, większe ryzyko chorób serca i pogorszenie funkcji poznawczych.

Metale ciężkie mają wpływ na zdrowie kobiet

– Powszechne narażenie na toksyczne metale ciężkie może mieć duży wpływ na problemy zdrowotne związane z wcześniejszym starzeniem się jajników u kobiet w średnim wieku, takie jak uderzenia gorąca, osteoporoza, większe ryzyko chorób serca i pogorszenie funkcji poznawczych – wskazał autor badania Sung Kyun Park, profesor nadzwyczajny epidemiologii i nauk o zdrowiu środowiskowym School of Public Health przy University of Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan. Zmniejszona rezerwa jajnikowa występuje, gdy kobiety mają mniej komórek jajowych w porównaniu do innych kobiet w ich wieku.

– Nasze badanie powiązało narażenie na metale ciężkie z niższym poziomem antyoksydantów. Badanie AMH (ocena rezerwy jajnikowej) mówi nam mniej więcej, ile komórek jajowych pozostało w jajnikach kobiety – to jak zegar biologiczny dla jajników, który może wskazywać na ryzyko dla zdrowia w średnim wieku i w późniejszych latach – zaznaczył Park.

Metale ciężkie zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego

Metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, rtęć i ołów, powszechnie występują w wodzie pitnej, zanieczyszczonym powietrzu i żywności. – Metale ciężkie, w tym arsen i kadm, zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego i mogą być potencjalnie toksyczne dla jajników – podkreślił Park. – Musimy zbadać także młodszą populację, aby w pełni zrozumieć rolę substancji chemicznych w zmniejszonej rezerwie jajnikowej i niepłodności. Naukowcy przebadali 549 kobiet w średnim wieku, uczestniczących w Study of Women's Health Across the Nation (SWAN), które przechodziły okres menopauzy i miały w próbkach moczu stwierdzoną obecność metali ciężkich – w tym arsenu, kadmu, rtęci i ołowiu. Przeanalizowano dane z badań krwi AMH aż do 10 lat przed ostatnią miesiączką u kobiet. Okres menopauzalny rozpoczyna się najczęściej pomiędzy 45. a 55. rokiem życia i zwykle trwa około siedmiu lat.


Dowiedz się więcej – Starzenie się jajników– Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.