KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Kora mózgu kobiety zmienia się w czasie ciążyNaukowcy z Hospital General Universitario Gregorio Maranon w Madrycie twierdzą, że kora mózgowa kobiet w ciąży staje się cieńsza i traci objętość. Większość tych zmian ustępuje po porodzie, ale nie wszystkie. Te zmiany pomagają przygotować się do rodzicielstwa

Mniejsza kora mózgowa matek

Badacze przeskanowali mózgi 110 matek, które urodziły dziecko po raz pierwszy. Badanie wykonano w trzecim trymestrze ciąży i ponownie w ciągu miesiąca po porodzie. Zeskanowano także mózgi 34 kobiet, które nigdy nie miały dzieci. Wykazano znaczące zmiany w korze mózgowej, czyli zewnętrznym obszarze mózgu, zarówno podczas ciąży, jak i po jej zakończeniu. Kora mózgowa u kobiet w ciąży była średnio o 2,5 proc. cieńsza i miała mniejszą o 4,6 proc. objętość w porównaniu z kobietami, które nie miały dzieci. Jednak większość tych zmian ulegała odwróceniu po porodzie.

– Ciąża to prawdopodobnie najbardziej intensywne wydarzenie hormonalne, przez które może przejść człowiek. Można zatem zakładać, że mózg zmienia się w czasie ciąży – podkreślili autorzy badania.

Zmiany, które pomagają przygotować się do rodzicielstwa

Jedynymi strukturami neurologicznymi, które po porodzie nie powróciły do dawnego stanu, okazały się sieć trybu domyślnego (DMN) oraz sieć czołowo-ciemieniowa. Regiony należące do tych sieci były co najmniej o 2 proc. cieńsze i prawie o 3,6 proc. mniejsze objętościowo w przypadku młodych matek w porównaniu z kobietami, które nie miały dzieci.
Autorzy badań przypuszczają, że „przycinanie” związane z ciążą ma zwiększyć empatię i ułatwić opiekę nad dzieckiem. Badacze podkreślają również, że sieć czołowo-ciemieniowa ma duże znaczenie dla funkcji wykonawczych, takich jak planowanie i wykonywanie zadań. Choć potrzeba więcej danych, aby wyjaśnić, dlaczego ciąża zmienia akurat dwie wymienione sieci, według powszechnie akceptowanej hipotezy zmiany te pomagają przygotować się do rodzicielstwa. Zmniejszanie grubości kory mózgowej występuje również w okresie dojrzewania. Mózg pozbywa się wówczas nadmiaru nieprzydatnych połączeń pomiędzy komórkami. Wówczas zachowywane i udoskonalane są te, które pozwalają zaadaptować się do życia w określonym środowisku. To proces nazywany „przycinaniem synaptycznym”.


Dowiedz się więcej - Kora mózgu kobiety zmienia się w czasie ciąży - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.