2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

słodzone napoje a wykształcenieSpożycie słodzonych napojów w ciągu ostatnich 30 lat wzrosło o co najmniej 16 proc. – tak wynika z badań naukowców z Friedman School of Nutrition Science and Policy. Najczęściej po tego typu napoje sięgają mężczyźni i osoby z wyższym wykształceniem.

Jeśli chodzi o spożywanie słodkich napojów na świecie, występuje silne zróżnicowanie regionalne.

Gdzie sprzedaje się najwięcej słodkich napojów?

Najczęściej po słodkie napoje sięgają mieszkańcy Ameryki Łacińskiej i Karaibów (7,8 porcji tygodniowo), najrzadziej – Azji Południowej (0,7 porcji tygodniowo). W 2018 r. światowa średnia wynosiła 2,7 porcji słodzonych napojów tygodniowo. Częściej sięgają po nie mężczyźni, a także osoby z wysokim wykształceniem. Eksperci są przekonani, że należy przyspieszyć działania zmierzające do zatrzymania wzrostu spożywania gazowanych napojów przez społeczeństwa – oprócz tego, że wpływają one niekorzystnie zdrowie jamy ustnej, zwiększają również ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i kardiologicznych, które z kolei stanowią czołową przyczynę zgonów i niepełnosprawności.

Potrzebne są regulacje dotyczące marketingu napojów słodzonych

Naukowcy uważają, że potrzebne są regulacje dotyczące marketingu, reklamy oraz etykietowania produktów. Należy jednak również wziąć pod uwagę, że w niektórych miejscach świata słodkie napoje gazowane są łatwiej dostępne niż woda pitna. Przypomnijmy, że w Polsce posłowie poparli projekt przewidujący zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, tzw. energetyków, osobom do 18. roku życia, które bardzo często również zawierają duże ilości cukru. Zakaz ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Minister zgłosił ponadto poprawkę, że producent lub importer napojów z dodatkiem kofeiny, lub tauryny jest obowiązany do znaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści: napój energetyzujący lub napój energetyczny. Informacja musi być otoczona ramką i mieć określone wymiary. Również ta poprawka zyskała poparcie posłów komisji. Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, spożycie napojów energetycznych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat jest dość powszechne. Około 25 proc. ankietowanych uczestników badania przyznało, że regularnie sięga po tego rodzaju napoje.

Dowiedz się więcej - Słodzone napije a wykształcenie - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.