2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

sen a przedwczesny poródWiększe ryzyko przedwczesnego porodu istnieje w przypadku kobiet bardziej podatnych na zmiany snu i aktywności w czasie ciąży – tak twierdzą naukowcy ze Stanford School of Medicine. W czasie przeprowadzonego badania, ponad 100 kobiet nosiło w czasie ciąży urządzenia aktygraficzne podobne do inteligentnych zegarków, które co minutę zbierały pomiary aktywności fizycznej i ekspozycji na światło, począwszy od pierwszego trymestru ciąży aż do narodzin dziecka.

Ryzyko przedwczesnego porodu

Badacze dysponowali także danymi z dokumentacji medycznej dotyczącej przebiegu ciąży, wieku lub stopnia zaawansowania każdej ciąży. Dysponowali informacjami dotyczącymi schorzeń matki, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i depresja; powikłań ciąży – jak stan przedrzucawkowy i infekcje oraz informacjami na temat porodu, w tym czasu trwania ciąży, wagi urodzeniowej czy komplikacji okołoporodowych dotyczących dziecka. Następnie przeanalizowane zostały informacje o aktywności uczestniczek, w tym ewentualne zmiany wzorców snu i aktywności fizycznej.
– W miarę postępu ciąży sen ulegał coraz większym zakłóceniom, a kobiety były mniej aktywne fizycznie. Jednakże wzorce snu i aktywności niektórych kobiet zmieniały się w przyspieszonym tempie w zależności od zaawansowania ciąży. W przypadku pacjentek bardziej podatnych na zmiany snu i aktywności w czasie ciąży większe było ryzyko przedwczesnego porodu – wynika z przeprowadzonego badania.

Lepsze nawyki związane ze snem

– Wykazaliśmy, że algorytm sztucznej inteligencji może zbudować „zegar” aktywności fizycznej i snu podczas ciąży oraz określić, na jakim etapie jest ciąża pacjentki – powiedziała autorka badania, dr Nima Aghaeepour.
– Normalna ciąża charakteryzuje się postępującymi zmianami w zakresie snu i aktywności fizycznej. Ale niektóre pacjentki nie przestrzegają tego zegara – zaznaczyła. – Jeśli uda się zidentyfikować wzorce snu i aktywności, które zmniejszają ryzyko wcześniactwa, łatwiej będzie opracować interwencje, które pomogą przyszłym matkom w wypracowaniu lepszych nawyków związanych ze snem i ćwiczeniami fizycznymi, co może potencjalnie obniżyć ryzyko przedwczesnych porodów – wskazała dr Aghaeepour.

 

Dowiedz się więcej - Sen a przedwczesny poród - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.