KURSY PTGP

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Lekarze stomatolodzy prowadzący indywidualne praktyki lekarskie, jeśli mają podpisane umowy z NFZ, powinny pamiętać, że ma on prawo do kontroli dokumentacji medycznej. Każda kontrola ma określony przez NFZ program, cel, tematykę oraz wskazówki metodyczne dla prowadzonego postępowania kontrolnego. Dokładne zasady, jakim rządzi się taka kontrola są określone w zarządzeniu Nr 23/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanym 13 maja 2009 r.

Na podstawie artykułu 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych NFZ może dokonać następujących kontroli:

  • organizacji, jakości i zasadności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich dostępności,
  • zgodności z wymaganiami określonymi w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • zasadności wyboru leków i wyrobów medycznych,
  • przestrzegania zasad wystawiania recept,
  • dokumentacji medycznej dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ważne zastrzeżenie: kontrola indywidualnych praktyk dentystycznych osób, które mają podpisane umowy z NFZ musi być przeprowadzona przez osoby mające wykształcenie stomatologiczne.

Osoby, które przeprowadzają kontrolę dokumentacji medycznej mają prawo do wglądu we wszystkie dokumenty, które dotyczą przedmiotu tej kontroli. Mogą także zażądać od kontrolowanego sporządzenia odpisów i wyciągów z dokumentów oraz wszelkich zestawień i obliczeń, które są przygotowane na bazie dokumentów. Wyjątek stanowi kontrola recept, bo wtedy kontrolowany podmiot nie może ponosić kosztu wykonania kopii i odpisów. Kontrola może też przejawiać się w formie żądania od pracowników podmiotów kontrolowanych wyjaśnień w formie ustnej i pisemnej.