KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Jeszcze w tym roku w Lesznie lub Koninie zostanie wprowadzony prepilotażowy program e-recepty. Wykonawcą będzie firma Hewlett-Packard Polska. Program prototypowy potrwa pół roku, na jego podstawie zostanie utworzony program pilotażowy, a potem ogólnopolski. Za trzy lata e-recepty staną się powszechne.

Niemniej zupełne usunięcie recept papierowych nie będzie możliwe (np. z powodu braku dostępu do Internetu lub awarii systemu). Przy wprowadzeniu e-recept planuje się nie tylko wydruki komputerowe, ale stworzenie całego systemu informatycznego - przesyłanie recept do aptek i płatnika oraz ich rozliczanie przez NFZ. Każdy pacjent będzie miał swoją e-kartę, a lekarz będzie miał np. możliwość sprawdzenia jakie inne leki zażywa pacjent. E-recepty są używane w Unii Europejskiej od lat 90. Wprowadzenie programu elektronicznej recepty będzie kosztować 3,8 mln zł, ale ma za to przynieść oszczędności rzędu 2 mln. rocznie. Wprowadzenie e-recept pozwoli uniknąć błędów przy odczytywaniu papierowych recept.

Program e-recepta jest częścią programu Ministerstwa Zdrowia "e-Zdrowie Polska" - planu informatyzacji na lata 2009-2015 koordynowanym przez  Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Plan opiera się na dokumentach: "Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do roku 2013" oraz na "Strategia informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej – e-Polska".