2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

lek dla pacjentek z rakiem szyjki macicyPozytywne stanowisko w sprawie refundacji pembrolizumabu dla pacjentek z rakiem szyjki macicy podjęła Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Terapia jest przeznaczona dla pacjentek z przetrwałym, nawrotowym i przerzutowym rakiem szyjki macicy.

Pembrolizumab będzie dostępny w leczeniu raka szyjki macicy

– To jest bardzo duży sukces, że mamy szansę na to, aby pembrolizumab pojawił się w leczeniu raka szyjki macicy, ponieważ jest to lek, który istotnie poprawia wyniki leczenia – znacznie wydłuża czas życia. Czas przeżycia przy poprzednich schematach leczenia wynosił około 17 miesięcy, teraz mamy około 28-29 miesięcy, w zależności od populacji chorych. Jest to coś, czego do tej pory nam się nie udało zrobić od wielu lat. Ostatni raz poprawę w leczeniu raka szyjki macicy mieliśmy w 2014 roku, czyli minęło w zasadzie 10 lat i mamy dodatkowy lek, który zmienia istotnie obraz. Jest to o tyle ważne w naszym kraju, bo pacjentki niestety mają takiego pecha, że są często pacjentkami w bardzo zaawansowanym stanie. Screening nie obejmuje całej populacji, więc ta potrzeba medyczna jest istotna. Bardzo się z tego cieszymy, że mamy szansę na to leczenie za pomocą pembrolizumabu, który jest dodany do chemioterapii. To naprawdę istotnie poprawia wyniki leczenia – wyjaśnił cytowany w komunikacie dr hab. n. med. Radosław Mądry ze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ważna też profilaktyka raka szyjki macicy

– Profilaktyka zawsze powinna być priorytetem systemu ochrony zdrowia. Ważne, aby szeroko realizować program refundowanych szczepień przeciwko HPV. Należałoby również wziąć pod rozwagę najnowsze rekomendacje dotyczące rozszerzenia szczepień dla wszystkich kobiet do 45. roku życia, aby zabezpieczyć jak największą grupę potencjalnie zagrożonych zakażeniem. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje szansę nawet na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest edukacja i rozpowszechnienie najnowszych metod screeningowych, takich jak cytologia na podłożu płynnym (LBC) czy testy HPV-DNA, które pozwalają na bardzo wczesne wykrycie zakażenia HPV oraz oznaczenie genotypu, nawet w przypadku braku objawów. Wielu zgonów można byłoby w ten sposób uniknąć – podkreśliła w komunikacie Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.


Dowiedz się więcej – Lek dla pacjentek z rakiem szyjki macicy – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.