Do 23 czerwca br. potrwa VII edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Informatyzacja ochrony zdrowia
– Jednym z kluczowych celów „Strategii Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” jest dialog z użytkownikami naszych produktów. Jestem przekonany, że poznanie potrzeb środowiska medycznego, a także diagnoza poziomu zaawansowania technologicznego podmiotów są niezbędne do dalszego rozwoju cyfrowego oraz projektowania użytecznych i wygodnych rozwiązań. Dlatego zachęcam wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą do udziału w badaniu, tak byśmy wspólnie mogli rozwijać e-zdrowie w Polsce – powiedział Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Organizatorzy badania chcą pozyskać od podmiotów wykonujących działalność leczniczą aktualne informacje dotyczące stopnie ich informatyzacji. Chcą również poznać zakres ich przygotowania do wypełnienia obowiązków w zakresie prowadzenia i udostępniania dokumentacji elektronicznej. Chodzi w szczególności o przygotowanie do udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).
– Jednocześnie badanie pozwoli na zebranie danych dotyczących wykorzystywania, w ramach prowadzonej przez PWDL działalności, rozwiązań z obszaru nowych technologii, w szczególności telemedycyny czy sztucznej inteligencji oraz planów na przyszłość w tym zakresie. Kolejnym z celów jest zebranie informacji dotyczących ich oczekiwań w zakresie nowych rozwiązań z obszaru cyfryzacji ochrony zdrowia, których centralne wdrożenie przyczyniłoby się do wzrostu efektywności i jakości udzielania przez nie świadczeń medycznych – czytamy w komunikacie.
Wszyscy powinni wziąć udział w badaniu
Badanie jest realizowane w formie kwestionariusza on-line. Centrum e- Zdrowia wysłało specjalny link do ankiety, każdemu podmiotowi leczniczemu zarejestrowanemu w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) i prowadzącemu dokumentację medyczną.
W razie pytań można kontaktować się z CeZ mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 19 239. Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) obejmie również szkoły. W ramy EDM zostaną włączone karta profilaktycznego badania ucznia oraz dokumentacja indywidualna ucznia prowadzona przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania lub higienistkę szkolną. Zapisów w e-karcie profilaktycznego badania będą mogli dokonywać (przez Internetowe Konto Pacjenta) również przedstawiciele ustawowi uczniów oraz sami uczniowie – po ukończeniu 18. roku życia.
Dowiedz się więcej - Informatyzacja ochrony zdrowia - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.