Odbyły się obrady Podkomisji stałej do spraw onkologii. Rozmawiano na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów kobiecych, a także optymalizacji wykorzystania ratunkowego dostępu do technologii lekowych w onkologii.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas spotkania przedstawił informacje na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi.
Dostęp do nowoczesnych leków
Powiedział, że w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w dostępie do nowoczesnych leków i nowych technologii leczenia nowotworów kobiecych. Lista refundowanych środków farmaceutycznych i terapii stale się poszerza. Ich wartość przekroczyła już 700 milionów złotych.
– Rak piersi jest największym programem lekowym w zakresie leczenia onkologicznego, najbardziej bogatym i najdroższym, finansowanym w ramach NFZ – powiedział. Wiceminister zdrowia poinformował również, że spora część wniosków o zatwierdzenie medykamentów znajduje się na etapie procedowania.
– Do ubiegłego roku tylko jeden zakres nie był objęty refundacją – potrójnie ujemny rak piersi. Ale nam się udało rozpocząć również i tę terapię. Podmiotowi odpowiedzialnemu została przedstawiona bardzo jasna propozycja – powiedział Miłkowski.
Coraz więcej pieniędzy na leczenie
Nakłady na finansowanie wszystkich programów lekowych sukcesywnie rosną. W 2022 roku na 114 programów lekowych finansowanych ze środków publicznych wydano ponad 7 miliardów złotych, przy czym na program skierowany do pacjentek z rakiem piersi i pacjentek z rakiem jajnika wydatkowano prawie miliard.
– Z roku na rok widzimy wzrost udziału pacjentek leczonych w ramach tych programów lekowych – powiedziała z kolei Agata Wolnicka, naczelniczka wydziału programów lekowych i chemioterapii w departamencie gospodarki lekami NFZ. – Postęp dokonujący się w zakresie zdrowia kobiet jest rzeczywiście niezwykle dynamiczny. Dotyczy przede wszystkim dostępu do leków. Te leki rzeczywiście płyną dosyć szerokim strumieniem – ocenił prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. – Dzięki nowym technologiom chore żyją dłużej – „już nie kilka lat dłużej, tylko ponad 10 lat” – dodał ekspert.
Dowiedz się więcej - Wodzisław Śląski: remont w szpitalu - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.