DOC.20250331.51232386.1 minPolska wciąż ma do nadrobienia w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Z badań wynika, że jedynie 31,9% Polek korzysta z mammografii w ramach programu NFZ, a na cytologię zgłasza się jedynie 11% uprawnionych kobiet. Eksperci podkreślają, że kluczem do poprawy tych wyników nie są kosztowne reformy, lecz konsekwentne wdrażanie prostych i skutecznych rozwiązań, takich jak wysyłanie imiennych zaproszeń na badania czy włączenie profilaktyki do medycyny pracy.

rak piersiNajczęściej występujący wśród Polek typ nowotworu, jakim jest rak piersi, wykryty we wczesnym stadium jest dziś w wielu przypadkach niemal w 100 proc. uleczalny. Podstawą profilaktyki jest samobadanie piersi, ale kobiety często nie wiedzą, jak je poprawnie wykonać, zbyt rzadko zgłaszają się też na USG i mammografię. Szacuje się, że ok. 25 proc. kobiet, które zmarły z powodu raka piersi, mogłoby żyć, gdyby wcześniej wykonywały systematyczne badania lub zgłosiły się do lekarza na wcześniejszym etapie choroby. Dlatego w tym roku Fundacja OnkoCafe przeprowadziła kolejną, szóstą już edycję kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, która ma zachęcić kobiety do systematycznych badań. Z drugiej strony podkreśla rolę męskiego wsparcia w profilaktyce i walce z chorobą nowotworową.

cytologiaCoraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza metoda niż stosowana wcześniej. Dla samej pacjentki badanie nie różni się niczym - w obydwu metodach materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. W czasie pandemii spadła liczba wykonywanych badań - najwyższy czas się im poddać!

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówŻółtaczka noworodkowa jest jednym z możliwych do wystąpienia tak zwanych stanów przejściowych. Położna Jolanta Marat-Ignaczak, ambasadorka kampanii “Położna na medal” zwraca uwagę, że zwykle jest ona fizjologiczna i może wystąpić zarówno u noworodków z ciąż donoszonych, jak też i u wcześniaków. Zazwyczaj ujawnia się po około 24 godzinach od porodu. U wcześniaków poziom bilirubiny – barwnika żółciowego powstającego na skutek rozpadu hemoglobiny – waha się między 12mg/dl do 15mg/dl u wcześniaków.

wizytauginekologa m minPCOS, czyli zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, które dotyka wielu kobiet, także w młodym wieku. Co warto o nim wiedzieć?

ginekolog m minGinekologia jest dziedziną medycyny skupioną na diagnozowaniu oraz na leczeniu schorzeń układu płciowego kobiet.

375381d9abd239651f09f98a848ca4f2 min

Endometrioza to kobieca choroba, która potrafi zamienić życie Pacjentki w koszmar. Ogromny ból z jakim muszą mierzyć się kobiety, nierzadko prowadzi do kompletnego wyłączenia ich z życia społecznego, a także wielu problemów natury psychologicznej m.in. depresji.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNieleczone choroby układu moczowo-płciowego mogą powodować wiele zdrowotnych powikłań, w tym niepłodność, a w skrajnych przypadkach nawet zagrażać życiu. Warto regularnie wykonywać podstawowe badanie moczu i testy na obecność wybranych patogenów.

Zastosowanie terapii celowanej z wykorzystaniem podwójnej blokady na wczesnym etapie rozwoju HER2-dodatniego raka piersi może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. W Polsce refundacji podlega jednak tylko jeden z dwóch wykorzystywanych w tej terapii leków. Eksperci podkreślają, że problemem jest także to, że kobiety, które słyszą diagnozę „wczesny rak piersi”, są pozostawione same sobie, bez dostępu do informacji i wsparcia w pierwszym, bardzo trudnym etapie leczenia. Tego typu wsparcie chcą zaoferować twórcy kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologów27 proc. Polek po raz pierwszy odwiedza gabinet ginekologiczny dopiero w związku z ciążą. 7 proc. kobiet nigdy nie wykonywało badania cytologicznego, 14 proc. nie miało natomiast USG ginekologicznego. Polki rezygnują z wizyty u ginekologa głównie ze względu na poczucie wstydu, brak czasu lub obawę przed negatywnym wynikiem badań. 40 proc. w ogóle nie widzi potrzeby regularnych wizyt u specjalisty.

21817833 xxl minMięśniaki macicy wciąż wzbudzają strach wśród Polek. Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego dla programu „Zdrowa ONA” ponad połowa kobiet (51%)* sytuację z pojawieniem się włókniaków kojarzy z koniecznością leczenie operacyjnego. Jakie metody leczenia są dostępne w dzisiejszych czasach i komu się je rekomenduje? O dostępnych metodach i roli wsparcia w trakcie rekonwalescencji opowiemy wspólnie z ekspertami portalu „Zdrowa ONA”.

Rak szyjki macicyRak szyjki macicy (RSM) to choroba, z którą zmaga się prawie półtora miliona kobiet na całym świecie, a w Polsce każdego roku diagnozuje się ją u ponad 3000 pacjentek. Niestety, nowotwór często wykrywany jest w zaawansowanym stadium klinicznym, kiedy leczenie staje się bardzo trudne. Dlatego tydzień walki z RSM (w dniach 21-27 stycznia) to dobry moment na budowanie świadomości wśród kobiet i zwrócenie uwagi na kluczową rolę profilaktyki. Szczególnie, że – jak podkreślają lekarze – wcześnie wykryty rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. O roli badań profilaktycznych i sposobach zapobiegania rozwojowi nowotworu opowiada lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy gionekologówWywiad z Lidią Rakow – prezes Fundacji Centrum Innowacji i Rozwoju, założycielką gabinetów mammodiagnostycznych

Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polek. 7% nowotworów nie można zidentyfikować z pomocą USG czy mammografii. Jak pokazują statystyki aż 70% Polek nie wykonuje regularnie badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. A w leczeniu raka liczy się czas. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Zwlekając z badaniami, obniżają się szanse na wygranie z chorobą, która coraz częściej atakuje kobiety nawet przed 40 rokiem życia.
Parę słów na temat spraw medycznych
Patrząc na statystyki w Polsce – rak piersi u kobiet jest dużym wyzwaniem od dawna dla  lekarzy, organizatorów badań przesiewowych oraz decydentów, a przede wszystkim dla samych kobiet.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówRegularnie wykonywana cytologia może uratować życie. Wykrycie komórek nieprawidłowych umożliwia rozpoznanie raka w jego wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.