BIG DEAL 2024

ginekolog m minGinekologia jest dziedziną medycyny skupioną na diagnozowaniu oraz na leczeniu schorzeń układu płciowego kobiet.

 

Lekarz ginekolog zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem, a także profilaktyką schorzeń dotykających układu płciowego, w tym także piersi u kobiet. Również może zajmować się on prowadzeniem ciąży oraz odbiorem porodów, gdy posiada specjalność położnika.

Wiele kobiet zwleka z wizytą u lekarza ginekologa, nawet wtedy, gdy pojawiają się u nich niekorzystne objawy. Ginekolog powinien być jednak odwiedzany regularnie – najlepiej raz na rok. Tylko wtedy będzie można w porę wykryć schorzenia układu płciowego, a także rozpocząć odpowiednie leczenie. Dodatkowo, do lekarza tej specjalności warto udać się zawsze wtedy, gdy kobieta zauważa określone objawy.

 

Kontrola ginekologiczna – raz na rok

Wiele schorzeń ginekologicznych u kobiet nie daje żadnych objawów albo też objawy te są na tyle niespecyficzne, że trudno przypisać je określonym chorobom. Właśnie dlatego tak ważne są regularne kontrole ginekologiczne.

Najlepiej gabinet lekarza ginekologa odwiedzać raz na rok albo też w innych terminach wskazanych przez specjalistę, na przykład raz na pół roku, nawet wtedy, gdy pacjentka nie odnotowuje żadnych niekorzystnych objawów.

Konsultacja ginekologiczna pozwoli wówczas na wykonanie badania narządów płciowych, a także pobranie dodatkowych materiałów do dalszej analizy w laboratoriach. Gdy wszystko się zgadza, wówczas ginekolog może zaprosić na kolejną wizytę za pół roku albo za rok.

Niekiedy konieczne są częstsze wizyty. Stosowane są one przy kontroli postępów leczenia, Ponadto lekarz może także wypisać wtedy odpowiednie recepty, na przykład na środki antykoncepcyjne stosowane przez kobietę.

 

Kiedy jeszcze należy udać się do ginekologa?

Warto jednak wskazać, że ginekolog powinien być odwiedzony również wtedy, gdy pojawiają się określone objawy wskazujące na problemy z układem płciowym.

 

Symptomy wymagające konsultacji z lekarzem ginekologiem:

  • pieczenie i swędzenie okolic intymnych
  • nieprzyjemny zapach tych okolic
  • pojawienie się upławów
  • krwawienia pomiędzy miesiączkami
  • nieregularne miesiączki
  • długie i obfite miesiączki
  • zbyt skąpe miesiączki
  • wyczucie zgrubień w piersiach
  • duże bóle w dolnej okolicy brzucha
  • widoczne zmiany narządów płciowych
  • podejrzenie ciąży

Diagnostyka i leczenie ginekologiczne

Wizyta w gabinecie ginekologicznym dzieli się na dwie części, a mianowicie na wywiad z pacjentem oraz na badanie odbywające się na fotelu ginekologicznym i badanie USG, gdy jest on potrzebne.

Ginekolog wykonuje badania USG piersi, badania USG ginekologiczne, a także USG w ciąży. Dodatkowo, diagnostyka ginekologiczna może opierać się o wykonanie wymazów z pochwy w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, cytologię – ma ona zastosowanie we wczesnym wykrywaniu nowotworów szyjki macicy.

Gdy zdiagnozowano chorobę, wówczas ginekolog może także dobrać odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, czyli odpowiednie leki stosowane miejscowo, a także tabletki. Także konieczne może być wykonanie drobnych zabiegów, na przykład związanych z usuwaniem nadżerek. Drobne zabiegi mogą być prowadzone również w gabinecie lekarza ginekologa.

Podsumowując, systematyczna kontrola ginekologiczna posiada bardzo duże znaczenie dla zdrowia każdej kobiety. Regularne badania zmniejszają ryzyko rozwoju poważnych schorzeń i pozwalają na korzystanie z życia w pełni!