Wydzielina z pochwy ma bardzo ważne znaczenie fizjologiczne w prawidłowym funkcjonowaniu żeńskich narządów rozrodczych. Płyn produkowany przez gruczoły wewnątrz pochwy i szyjki macicy ma za zadanie usuwanie obumarłych komórek oraz pozbywanie sie bakterii. Pozwala to uniknąć infekcji narządów rodnych i utrzymać je w czystości. Wydzielina jest więc w większości przypadków czymś zupełnie naturalnym, a jej produkcja nie zawsze jest związana z infekcją lub innym zaburzeniem.
W trakcie cyklu menstruacyjnego, w zależności od jego fazy, może się zmieniać ilość wydzieliny, jej zapach czy odcień (kolor może przybierać barwę od białawej do mlecznobiałej). Na przykład obfitszą produkcję wydzieliny możesz obserwować w trakcie owulacji, karmienia piersią czy pobudzenia seksualnego. Jej zapach może naturalnie się zmieniać w trakcie ciąży lub gdy zaniedbasz higienę okolic intymnych. Takie zmiany, związane z cyklem lub higieną, nie muszą budzić Twojego niepokoju. Jednak w momencie,gdy zaobserwujesz nienaturalny kolor, zapach lub konsystencję wydzieliny, zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej świąd czy pieczenie, wówczas może to wskazywać na infekcję lub inne zaburzenie. Nieprawidłowa wydzielinę nazywamy powszechnie upławami.
Jakie mogą być przyczyny upławów?
Każde zaburzenie w naturalnej florze bakteryjnej pochwy może doprowadzić do zmiany zapachu, koloru czy konsystencji jej wydzieliny. Istnieje kilka przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za występowanie upławów:
-leki: antybiotyki lub steroidy
-waginoza bakteryjna – polega na zaburzeniu równowagi pomiędzy bakteriami „dobrymi” oraz „złymi” w pochwie, najczęściej występuje u kobiet w ciąży oraz u tych posiadających wielu partnerów seksualnych
-tabletki antykoncepcyjne
-rak szyjki macicy
-chlamydia lub rzeżączką oraz inne choroby przenoszone droga płciową
-cukrzyca
-zapalenie narządów miednicy
-rzęsistkowica-infekcja pasożytnicza nabyta w trakcie stosunku bez zabezpieczenia
-infekcja drożdżami tzw. kandydoza
-zapalenie pochwy
-atrofia pochwy w trakcie menopauzy (wysychanie jej ścianek oraz zmniejszenie ich grubości)
Pomoc lekarska – czy to konieczność?
Nieprawidłowa wydzielina sygnalizuje, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Nawet jeżeli nie towarzyszy jej świąd czy pieczenie nie bagatelizujmy jej, gdyż jej przyczyna może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych w tym bezpłodności! W przypadku, gdy zaobserwujesz nieprawidłowy kolor, zapach czy nawet konsystencję udaj się do lekarza ginekologa np. w Centrum Medycznym DP Med. Każdy specjalista z tej dziedziny będzie mógł przeprowadzić odpowiedni wywiad medyczny, badanie ginekologiczne, a w razie potrzeby pobrać próbkę wymazu do badania laboratoryjnego w celu dokładniejszej diagnozy.
Jak leczy się upławy i jak im zapobiegać?
Sposób leczenia zależny jest bezpośrednio od przyczyny występowania upławów. Na przykład infekcje o podłożu grzybiczym leczy się stosując leki przeciwgrzybicze, które dostępne są w postaci kremów lub żeli. Waginoza bakteryjna leczona jest z zastosowaniem antybiotyków – doustnych lub w postaci kremów. Wizyta u lekarza ginekologa pozwoli na dobranie odpowiedniej terapii dla danego przypadku.
Zgodnie z regułą mówiącą, że lepiej zapobiegać niż leczyć staraj się ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia upławów stosując kilka prostych zasad w trakcie codziennej higieny okolic intymnych:
-regularnie myj okolice pochwy stosując delikatne środki myjące np. specjalnie płyny do higieny intymnej
-w higienie okolic intymnych unikaj stosowania zapachowych płynów do kąpieli czy mydeł
-korzystając z toalety zawsze podcieraj się z przodu do tylu – nigdy odwrotnie, gdyż może dojść do przeniesienia bakterii z końcowych odcinków układu pokarmowego do pochwy
-kupując bieliznę zwracaj uwagę na jej skład-wybieraj te w 100% z bawełny albo chociaż posiadające bawełnianą wstawkę w kroku, staraj się by nie były zbyt obcisłe.