BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówDecyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku. Dziś ciąża po 40 roku życia nie budzi większego zaskoczenia. Zdarza się jednak, że może się ona wiązać z podwyższonym ryzykiem powikłań występujących zarówno u matki, jak i u dziecka. O czym powinny wiedzieć kobiety decydujące się na ciążę po 40.- opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

 

Ciążą a wiek

Nie jest tajemnicą, że szanse na zajście w ciążę maleją wraz z wiekiem. Liczba cykli z owulacją też jest mniejsza i spada z każdym kolejnym cyklem miesiączkowym.
Największa płodność u kobiet przypada na wiek między 19 a 25 rokiem życia. Wiele kobiet odkłada jednak macierzyństwo na później i ze względów ekonomicznych czy społecznych rozpoczyna starania po 30 a nawet po 40 roku życia.
Ciąże po czterdziestce są najczęściej bardzo świadome. Kobiety decydujące się na nie mają już ustabilizowaną sytuację finansową, są w najlepszym momencie zawodowym i sytuacja rodzinna też jest taka, jaką sobie wymarzyły.
Drugą grupą kobiet, które zachodzą w ciążę po czterdziestce to kobiety, które bardzo długo oczekiwały na upragnioną ciążę, ale borykały się z problemem dzisiejszych czasów, czyli z niemożnością zajścia w ciążę.

Jak przygotować się do ciąży po 40- tce

Kobieta planująca ciążę po 40 roku życia powinna się bardzo dobrze do niej przygotować, wykonać szereg badań laboratoryjnych. Jednym z ważniejszych wskaźników jest badanie rezerwy jajnikowej AMH. Dzięki temu badaniu dowie się ona, czy jajniki są w stanie wyprodukować komórki jajowe. Według ekspertów, największe szanse na zajście w ciążę mają pacjentki u których stężenie AMH wynosi powyżej 2,4 ng/ml, a najmniejsze szanse te, u których poziom jest niższy 0,2 ng/ml. Ze swojego doświadczenia w pracy zawodowej wiem, że zdarza się, że pacjentki zachodzą w ciążę z AMH 0,1 ng/ml, ale zdarza się to stosunkowo rzadko.
Pamiętajmy jednak, że bardzo wysoki poziom AMH nie zawsze świadczy o doskonałej płodności, może świadczyć on również o zespole policystycznych jajników, które jest jednym z powodów niepłodności.
Kolejnym ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu FSH, który pobiera się z krwi (jest to hormon, który pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych).
Warto również sprawdzić poziom witaminy D w surowicy krwi, gdyż jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju ciąży. Istotne są również badania infekcyjne w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, HIV, HBS, HCV oraz Kiła.
W przypadku kobiet planujących dziecko po 40 roku życia należy zebrać wywiad rodzinny o ewentualnym wystąpieniu wad genetycznych, chorób dziedzicznych w rodzinie. Zadbać również o swoją fizyczność, o odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia.
Zaleca się również, aby kobieta planująca ciążę, na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań włączyła suplementację kwasem foliowym w dawce dziennej 0,4 mg, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu.
Pacjentka, która zaszła w ciąże po 40 roku życia jest traktowana jako kobieta w ciąży wysokiego ryzyka, ponieważ jest ona bardziej narażona na poronienie oraz komplikacje zdrowotne m.in. nadciśnienie, cukrzycę oraz powikłania okołoporodowe.
Statystyki są, niestety, nieubłagane i wszystkie badania naukowe mówią, że wiek matki jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka - kobiety po 35 roku życia rodzą częściej dzieci z wadami genetycznymi.
W dzisiejszych czasach medycyna jest bardzo dobrze rozwinięta i w bardzo dużym stopniu umożliwia bezpiecznie poprowadzić całą ciążę, jak i również zakończyć ją w szczęśliwy sposób. Lekarze podkreślają, że mimo wysokiego ryzyka, aż 96% kobiet rodzi zdrowe dzieci, co wynika min. z wysokiej świadomości pacjentek oraz wykonywania regularnie badań profilaktycznych.