Jak pokazują szacunki jedynie około 5 proc. kobiet ciężarnych rodzi w terminie porodu wyznaczonym na podstawie ostatniej miesiączki. Większość ciężarnych trafia do szpitala od 7 do 10 dni po terminie porodu. Przyjęcie do szpitala wiąże się najczęściej z koniecznością indukcji porodu z podaniem oksytocyny. Możemy powiedzieć, że poród indukowany jest porodem drogą natury, ale nie można go zaliczyć do porodów siłami natury. Czy w takim razie przyszłe matki mogą zrobić coś, co sprawi, że akcja porodowa rozpocznie się spontanicznie, bez konieczności hospitalizacji?
Aktywność fizyczna i seks
Istnieje kilka sposobów na to, aby przyspieszyć wystąpienie akcji porodowej. Im bliżej do porodu tym szyjka macicy jest bardziej miękka, skraca się i stopniowo rozwiera. Naturalną metodą powodującą dojrzewanie szyjki do porodu jest stosunek płciowy. W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny wpływające korzystnie na szyjkę macicy, co więcej wydzielają się również endorfiny poprawiające samopoczucie ciężarnej. Ważna jest zatem bliskość z partnerem i poczucie bezpieczeństwa.
Kolejnym, ważnym elementem o którym nie powinno się zapominać jest aktywność fizyczna. Spacerowanie, chodzenie po schodach, bujanie biodrami, tzw. krok bociana. Wszystko to wpływa korzystnie na obniżanie się główki do kanału rodnego.
Olej rycynowy i olej z wiesiołka
Jeżeli przyszłe matki są już po terminie porodu, a akcja porodowa nie występuje,użyteczny może okazać się się olej rycynowy. Można dodać go do jajecznicy, wypić w soku lub bezpośrednio z łyżeczki rano. Olej poprawia perystaltykę jelit, a tym samym wpływa na masowanie macicy od środka i pobudzanie do skurczu. Od 38. tygodnia ciąży można pić dwa razy dziennie herbatę z liści malin i melisę. Taka mieszanka powoduje lepsze ukrwienie mięśnia macicy. W tym samym czasie można stosować kapsułki z oleju z wiesiołka lub sam olej z wiesiołka aplikowany bezpośrednio do pochwy. Powoduje to wydzielanie większej ilości śluzu, przygotowanie szyjki oraz dobre nawilżenie. Kolejną możliwością sprowokowania skurczy macicy jest drażnienie brodawek sutkowych. W trakcie tego zabiegu wydziela się oksytocyna odpowiedzialna za skurcze macicy.
Pomocne masaże
Użyteczny może okazać się również masaż chustą, delikatne potrząsanie miednicą oraz ruchy bujania, które mogą spowodować szybsze skierowanie główki do kanału rodnego.Jedną z metod wywołania akcji porodowej jest również masaż okolicy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem albo okolicy przyśrodkowej kostki. Wykonać może go sama rodząca lub partner.
Często przypominam swoim podopiecznym, że każda ciąża ma swój czas żeby dojrzeć indywidualnie i powyższe metody poskutkują jedynie wtedy, gdy organizm będzie naprawdę gotowy na narodziny dziecka. Warto pamiętać, że akcja porodowa rozpoczyna się kiedy ciężarna jest spokojna, ma poczucie miłości i bezpieczeństwa, nie ma w sobie lęku. W takich warunkach odbywa się prawidłowa sekrecja hormonów odpowiedzialnych za rozpoczęcie akcji porodowej.