e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówJest lipiec, czas wakacji i czas wyjazdów. Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, jaka obecnie panuje w Polsce i na całym świecie, na pewno większość z nas planuje urlopy. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii w planowaniu takiego wyjazdu z maluszkiem. W głowach świeżo upieczonych mam często pojawia się wiele wątpliwości, dotyczących postępowania z maleństwem. Na pewno zastanawiacie się jak swoją pociechę ubrać w upalny dzień, jak wybrać się z nią w podróż czy jak zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi? – radzi Janina Frączek, położna, laureatka 6. edycji ogólnopolskiego konkursu “Położna na medal”.

Podróż samochodem

Dziecko podczas długich podróży powinno jechać tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, aby maluszki nawet do 24 miesiąca życia podróżowały w ten sposób. Jeżeli podróż trwa kilka godzin, niemowlę należy wyciągać z fotelika co 2 godziny, robiąc 20 minutową przerwę. Wyjątkiem jest podróż nocna, wtedy maluch sam nadaje rytm w momencie gdy budzi się na jedzenie. Uważajmy na przeciągi, klimatyzację i starajmy się nie otwierać nadmiernie szyb. Trzeba pamiętać, by w samochodzie nie było ani za zimno ani za gorąco. Optymalna temperatura do podróżowania to 21-22 stopnie. Dobrze też zadbać o osłonki przeciwsłoneczne montowane na okna auta. Mało kto wie, że nie warto na nich oszczędzać i najlepiej wybrać takie, które składają się z bardzo delikatnej ramki, tkaniny i przyssawki albo na modele przyczepiane elektrostatycznie. Eksperci zajmujący się zderzeniami podkreślają, że z pozoru nic nie ważąca roleta (30-40 dag) w trakcie zderzenia potrafi uderzyć z siłą 10-12 kilogramów.

Ubiór

Najlepszą metodą ubierania maluszka jest ubieranie „na cebulkę”. Trzeba pamiętać, że malucha ubieramy tak jak siebie, jeżeli nam jest gorąco, to jemu też. Nie wolno dziecka przegrzewać. Dla malca zdrowsze jest jeśli delikatnie się wychłodzi, niż przegrzeje. Nawet jeśli rączki i nóżki są zimne to kark i plecki mogą być zgrzane i oblane potem. Dobrą praktyką jest częste sprawdzanie temperatury poprzez delikatne wkładanie ręki za główkę. Wtedy wiadomo najlepiej czego potrzebuje maleństwo.

Nakrycie głowy

Koniecznym jest, aby niemowlę podczas upałów nosiło nakrycie głowy. Dobór odpowiedniego okrycia jest bardzo ważny. Kapelusz sprawdzi się w sytuacjach, gdy na zewnątrz jest bezwietrzna pogoda. Czapeczka, nawet ta najcieńsza, powoduje, że główka niemowlaka się poci, dlatego po tę opcję sięgamy w miejscach, gdzie występują podmuchy wiatru, szczególnie nad morzem czy w górach. Czasem mamy zadają pytanie: „[...] jeśli jest upał, to po co mu czapeczka? Przecież mu gorąco”. Pamiętajmy, dziecko to nie jest mały dorosły. Mały organizm potrzebuje odpowiedniego podejścia, co wcale nie oznacza, że czapki maluszkowi pod żadnym pozorem nie można jej ściągnąć. Jeżeli dzień jest wyjątkowo ciepły, nie będzie ciężkim grzechem odkrycie główki dziecka. Nie można popadać w skrajność. Pamiętajmy, że za rozsądnym rodzicem stoi szczęśliwe dziecko.

Pielęgnacja

Podstawą codziennej pielęgnacji jest oczywiście kąpiel. Czysta skóra maluszka jest mniej podatna na odparzenia czy infekcje. Do pielęgnacji koniecznie należy wybrać takie kosmetyki, których używa się na co dzień. Powinny być wypróbowane, dostosowane do wieku dziecka, posiadać atest, być hipoalergiczne i sporządzone absolutnie dla dzieci.
Pamiętać należy, że na urlopie nie zawsze da się uniknąć przykrych niespodzianek w postaci odparzeń, podrażnień, otarć skóry, poparzeń słonecznych czy ukąszeń przez osy i komary. Niezbędnym wtedy jest posiadanie środka, który działa antybakteryjnie, łagodząco i leczniczo na chorą skórę. Niemowlęta w czasie upałów wymagają szczególnej opieki. Ich skóra jest cienka i delikatna a więc bardziej narażona na szkodliwe działania promieni słonecznych. Zawsze przed wyjściem na spacer należy pamiętać aby nasmarować dziecko kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W ciągu upalnego dnia czynność tą należy kilkakrotnie powtórzyć. W zestawie kosmetyków powinien znaleźć się również krem, który zabda o delikatną skórę dziecka, czyli dermokosmetyk alantandermoline z witaminą F do pielęgnacji okołopieluszkowej skóry. Zawiera on dobroczynną zawiera alantoinę, d-pantenol oraz witaminę F. Dzięki temu stanowi ochronę przed odparzeniem. Jeżeli jednak upały dość mocno dadzą się we znaki i delikatna skóra dziecka się odparzy, wówczas dobrze jest sięgnąć po lek Alantan Plus maść. Warto zaopatrzyć się także w parasol chroniący przed słońcem. Należy pilnować, aby dziecko większość czasu przebywało w cieniu.
Każdorazowy, dłuższy wyjazd z niemowlęciem dobrze jest omówić z lekarzem. Oceni on aktualny stan zdrowia i ustosunkuje się do planowanego celu podróży. Pamiętajmy, że do wyjazdu należy się zawsze starannie przygotować, nie zapominając o zasadach ochrony przed chorobami zakaźnymi i właściwym przygotowaniu dziecka do wyjazdu.