e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówLato to wspaniałe, pełne uroków dni, na które z utęsknieniem i radością czekamy. Narodziny dziecka o tej porze roku na pewno powodują wiele pytań i wątpliwości dotyczących postępowania i funkcjonowania z maleństwem w ciepłe, nierzadko upalne letnie dni. Elżbieta Wójtowicz, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które rozwieją najważniejsze dylematy związane z opieką nad noworodkiem podczas lata.

 


Spacery z noworodkiem podczas upalnych dni
W upalne dni, gdy temperatura waha się w granicach od 26 do 30 i więcej stopni należy unikać spaceru z dzieckiem w godzinach od 11 do 16. Wtedy działanie promieni słonecznych jest najbardziej intensywne i można narazić dzieciątko na przegrzanie lub udar cieplny. Najlepiej wybrać się na spacer przed godziną 11, gdy słońce nie świeci tak intensywnie, a powietrze jest orzeźwiające lub późnym popołudniem, a i w tym czasie należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wózek (głęboki) najlepiej osłonić parasolką i moskitierą. Warto pamiętać o tym, że postawiona „budka” wózka spowodować może zbytnie nagrzanie dziecka, a wspomniana moskitiera ochroni maleństwo przed intruzami (owadami).

Z noworodkiem tylko w cieniu
Skóra noworodka nie ma mechanizmu termoregulacji. Jest cienka i delikatna, łatwo zatem o przegrzanie, dlatego też w lecie należy szczególnie dbać o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Ostre słońce działa nie tylko szkodliwie na skórę dziecka, ale również na jego oczy. Zbyt duże nasłonecznienie może wywołać wady wzroku lub doprowadzić do uszkodzenia rogówki. W czasie spaceru dobrze, aby dziecko miało nałożoną czapeczkę z bawełny – kapelusik z małym rondem, osłaniającym oczy. Skórę dziecka powinno się zabezpieczać kremem ochronnym z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej mineralnym. Przy korzystaniu z kąpieli słonecznych kierujmy się rozsądkiem i szczególną troską o maleństwo. Warto wspomnieć, że w upalne dni noszenie dziecka w nosidełkach lub w chuście może doprowadzić do przegrzania.

Jakie ubranko w upalne dni – nie przegrzewaj noworodka
Ubranko dziecka powinno być wykonane z materiałów naturalnych, przewiewnych, w których skóra może oddychać i nie jest narażona na przegrzanie. Warto pamiętać o nałożeniu luźnych skarpetek, ponieważ stópki dziecka mogą łatwo ulec poparzeniu. Leżące w wózku dziecko można przykryć chustką – narzutką ażurową lub pieluszką flanelową.

Zapobiegaj oparzeniom
Ograniczony dostęp powietrza, wilgoć i ciepło tworzą idealne środowisko dla rozwoju i namnażania grzybów i bakterii. Wszystko to sprawia, że skóra wokół pupy wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie zapominaj, że podczas lata należy przewijać noworodka częściej niż zwykle, a także wietrzyć skórę. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy jest główną przyczyną odparzeń. Dlatego warto stosować krem przeciw oparzeniom, może to być np. Alantan Plus Krem, który jest skuteczny i bezpieczny już od pierwszego dnia życia dziecka. Zawarta w nim alantoina działa przeciwzapalnie i osłaniająco na skórę a d-pantenol poprawia nawilżenie skóry.

Co robić kiedy noworodek chce pić?
 Istotne latem jest dopajanie i dbałość o to, aby nie dopuścić do odwodnienia noworodka. Jeśli noworodek jest karmiony naturalnie, pamiętać należy o częstym przystawianiu do piersi (częściej niż zwykle). Pokarm mamy to nie tylko jedzenie, ale również picie. Dziś już nikogo nie dziwi widok dziecka przytulonego do piersi mamy. Pamiętaj, że w gorące dni maluchowi chce się pić. Będzie wówczas ssał częściej (na początku bowiem mleko jest bardziej wodniste, zaspokaja głównie pragnienie). Jednak noworodek z powodu upałów może być także rozdrażniony i odmawiać ssania.
Pamiętaj! Wysoka temperatura latem sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii –zatem należy zadbać o wyjątkową higienę rąk i wszelkich przedmiotów otaczających maleństwo. Cieszmy się z lata słonecznego, pełnego barw i radości z nowonarodzonym dzieciątkiem, korzystajmy bezpiecznie i rozważnie z urokliwych letnich dni.