Nieprzyjemna dolegliwość jaką jest zakażenie układu moczowego może spotkać zarówno kobiety jak i mężczyzn. Wywołują ją drobnoustroje, najczęściej bakterie znajdujące się w drogach moczowych. Co wpływa na powstawanie zakażeń, kiedy należy udać się do specjalisty i jak się przed nią chronić? To pytania, jakie pojawiają się w głowie słysząc o zakażeniu dróg moczowych.
Przyczyny zapalenia dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych pojawiają się, kiedy jałowe warunki w układzie moczowym zostają zachwiane, a niegroźne do tej pory bakterie doprowadzają do rozwoju choroby. Bakteria, która najczęściej wywołuje zakażenia pęcherza moczowego to Escherichia coli, która znajduje się w jelicie grubym. Kiedy wniknie do układu moczowego stanowi ogromne zagrożenie. Do wywołania dolegliwości mogą przyczynić się równie inne patogeny: dwoinki rzeżączki, chlamydie czy wirusy przenoszone drogą płciową.
Kobiety są o wiele bardziej narażone na zapaleniu dróg moczowych ze względu na krótką cewkę moczową, około 5 cm, w porównaniu do mężczyzn około 20 cm i jej bliskość do odbytu, z którego, przy nieprawidłowej higienie bakterie mogą się łatwo dostać do układu moczowego. U 20% kobiet w ciągu całego życia prawdopodobnie raz wystąpi zapalenie dróg moczowych.
Zakażeniom sprzyjają zmiany hormonalne w organizmie kobiet – ciąża i klimakterium. W czasie ciąży rozszerza się nie tylko macica, ale również pęcherz moczowy, moczowody i cewka moczowa. Zaleganie moczu w pęcherzu, na skutek uciskania go przez macicę, powoduje namnażanie się bakterii i większą podatność na infekcję. W czasie menopauzy błony narządów rodnych kobiety są słabiej nawilżone przez mniejszą ilość estrogenu, co również wpływa na zachwianie się środowiska w układzie moczowym.
Mechaniczne sposoby antykoncepcji również mogą być wektorem, który przenosi patogeny. Siadanie na zimnych ławkach, poręczach czy przemoczenie i przemarznięci, również wpływa niekorzystnie na stan pęcherza. Dlatego ważna jest profilaktyka i świadomość jak nie dać się rozwinąć infekcji.
Objawy
Im szybciej zauważysz pierwsze objawy zapalenia dróg moczowych, tym lepiej. Dzięki temu infekcja nie będzie miała szansy na pełny rozwój. Przy zapaleniu dróg moczowych mogą pojawić się:
- bóle brzucha i pieczenie w trakcie oddawania moczu
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu
- nietrzymanie moczu
- gorączka
- krwiomocz (pojawianie się w moczu krwi)
- zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy
- bóle w okolicach intymnych
Higiena i leczenie
W przypadku zdiagnozowania u siebie podobnych, charekterystycznych objawów dla zapalenia dróg moczowych, należy zgłosić się do lekarza, który dowie się co jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku stwierdzenia zapalenia pęcherza moczowego zaordynuje odpowiednie leki. Zazwyczaj po badaniach moczu, aby zwalczyć infekcję bakteryjną lekarz podaje antybiotyki, zazwyczaj dolegliwości ustępują po 1-4 dniach. Może zdarzyć się powtórne zakażenie, lekarz może wtedy rozpoznać nawracające zapalenie pęcherza moczowego.
W przypadku, kiedy odczuwamy objawy zapalenia dróg moczowych, a wizytę u lekarza mamy za kilka dni, warto poszukać leków dostępnych w aptekach bez recepty (http://neofuragina.pl/), które pomagają zwalczyć objawy i wyraźnie poprawić komfort funkcjonowania. W czasie zakażenia warto pić dużo płynów, co spowoduje częstsze oddawanie moczu, a tym samym wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Ciepłe pomieszczenia, koc i łóżko również mogą pomóc w wygrzaniu przeziębionego pęcherza. A także pić napary z pokrzywy, rumianku, czy żurawiny amerykańskiej, które działają bakteriobójczo. Zapalenie pęcherza moczowego jest nieprzyjemną chorobą, która może zdarzyć się wielu kobietom. Dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka, która pomoże nie dopuścić do wywołania infekcji.