BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - Bóle menstruacyjne i jak sobie z nimi radzićBóle menstruacyjne są typem bólu, który pojawia się w okolicy brzucha w trakcie menstruacji lub tuż przed nią. Okres ich trwania wynosi dwa do trzech dni i dotyczy głównie kobiet przed 30 rokiem życia. Niekiedy bóle menstruacyjne są niewielkie i nie wymagają przyjmowania środków przeciwbólowych, jednak czasami mogą być tak intensywne, że wpływają na normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach kobiety cierpiące na bóle menstruacyjne są zmuszone zaniedbywać swoje obowiązki. Powyżej połowa kobiet odczuwa dyskomfort związany z menstruacją, a 10% kobiet w trakcie pierwszych dni jest niezdolnych do normalnego funkcjonowania.

 

Dlaczego nas boli?

Bolesne menstruacje są czasami związane ze stanami chorobowymi np. z endometriozą (obecność błony śluzowej macicy poza macicą). W innych wypadkach za ostry ból w czasie menstruacji odpowiedzialny jest hormono-podobny związek chemiczny –prostaglandyna. Wpływa ona na zwiększenie skurczów mięśni , przez co dochodzi do usuwania złuszczonego nabłonka macicy. Niestety skurcze te są również źródłem nieprzyjemnych odczuć w trakcie menstruacji. U niektórych kobiet występuje podwyższony poziom prostaglandyny przez co mogą odczuwać dużo mocniejsze skurcze i ostry ból.

Domowe sposoby leczenia bólów menstruacyjnych

Zanim zaczniesz korzystać ze środków farmakologicznych możesz wypróbować sposoby dostępne dla każdego w domowym zaciszu. Często złagodzenie bólu menstruacyjnego możliwe jest dzięki ciepłym kompresom umieszczanym w rejonie miednicy i pleców. Ciepło pomaga w rozluźnieniu mięśni, ograniczając jednocześnie ból. Podobnym sposobem jest wzięcie gorącej kąpieli. Możesz również spróbować masażu okolicy brzucha, co też wpływa rozluźniająco na mięśnie. Jednak ciepło może zwiększyć nasilenie krwawienia.

Oprócz czynności doraźnych warto również wprowadzić do swojej codziennej rutyny nowe przyzwyczajenia, które zmniejszą ból w czasie menstruacji . Jak się okazuje nawet odpowiednia dieta może mieć na to wpływ. Należy odżywiać się produktami lekkostrawnymi i pełnowartościowymi, tak aby unikać wzdęć. Warto również uzupełnić swoją dietę w witaminy: B-1, B-6 oraz E, kwasy omega-3, a przede wszystkim w magnez i wapń. Lepiej ograniczyć spożycie soli, alkoholu, kofeiny oraz cukru.

Sposoby medyczne łagodzenia bólów menstruacyjnych

W przypadku, gdy domowe sposoby nie działają pozostają jeszcze te, które oferuje nam współczesna medycyna. Istnieje kilka rodzajów leków, które można stosować w celu łagodzenia bólu menstruacyjnego. Najlepszym sposobem jest zażywanie niesteoroidowych leków przeciwzapalnych. Ich skuteczność przeciwbólowa w trakcie menstruacji wynosi 80%. Wiele leków tego typu jest już dostępnych bez recepty np. Dexak, który skutecznie hamuje działanie prostaglandyn, zmniejszając przez to ból, a można przyjmować go o każdej porze, w przypadku ostrego bólu - nawet na pusty żołądek.

Leki przeciwzapalne należy zacząć przyjmować jeszcze przed samą menstruacją, aby ich działanie było skuteczne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy lek działa na wszystkich tak samo. Jeżeli więc jeden nie przyniesie ulgi nie należy się zrażać i następnym razem sięgnąć po inny. Trzeba jednak pamiętać, że niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie można łączyć ze sobą, gdyż zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych np. ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli zwrócisz się o pomoc do lekarza wówczas może on podjąć decyzję o rozpoczęciu kuracji przy pomocy hormonów, przepisując tabletki antykoncepcyjne. Tego typu leki regulują cykl miesięczny oraz ograniczają krwawienie i tym samym zmniejszają odczuwany ból.

Czasami jednak przyjmowanie leków nie jest wystarczające. Wówczas lekarz na podstawie wyników badań może podjąć decyzję o przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów. Przyczyną bólów menstruacyjnych mogą być różnego rodzaju zaburzenia występujące w narządach rodnych. Należą do nich: cysty na jajnikach czy polipy na macicy. Czasami dopiero usunięcie tych nieprawidłowości może na zawsze zakończyć na problemy z bolesnym okresem.