Cytologia ratuje kobietom życie. W Polsce nadal jest to poważny problem, gdyż tylko 30% robi lub zrobiła to badanie. Nadal cytologia, dla niektórych kobiet to strach przed badaniem, dyskomfort lub brak zainteresowania tematem.
Co to jest cytologia?
Cytologia to nauka o budowie komórki więc badanie to nic innego jak sprawdzenie czy w szyjce macicy nie ma struktur, które świadczyłyby o zmianach w kierunku raka. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety powinny pamiętać, że kilka dni przed wizytą ginekologiczną w kierunku badania cytologicznego nie powinny współżyć, używać leków dopochwowych, używać przedmiotów do stymulacji pochwy lub płukanek preparatami higienicznymi. Wszystko po to, aby badanie cytologiczne było wiarygodne.
W jaki sposób wykonuje się badanie cytologiczne?
Każda kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób wykonywane jest badanie cytologiczne, gdyż wielu ginekologów nie wykonuje tego badania w należyty sposób. Kobiety często demonizują cytologię, gdyż nie wiedzą, na czym ona konkretnie polega i czego lekarz będzie używał. Przede wszystkim polega to na założeniu wzierników dopochwowych, które powinny być wysterylizowane lub jednorazowe i za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera się wymaz z pochwy. Natomiast oprócz sprzętu lekarz musi w umiejętny sposób dotrzeć do pacjentki i wykonać wywiad, który dotyczy między innymi daty ostatniej miesiączki, jej obfitość, przebytej choroby, stosowania leków, ilości i rodzajów porodów, chorób występujących w rodzinie oraz tego, kiedy ostatnio współżyła. Badanie cytologiczne jest dyskomfortowe dla kobiet, ale nie ma bardziej wiarygodnego badania w kierunku anomalii komórkowych, które prowadzą do raka szyjki macicy.
Dla kogo jest to badanie?
Badanie cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta po odbyciu już pierwszego stosunku. Na początku powinno być wykonywane raz do roku przez 3-4 lata, następnie powtarzane nie rzadziej niż co 36 miesięcy. Warto pamiętać, że każda kobieta w wieku 25-65 lat co 3 lata ma takie badanie bezpłatne dzięki NFZ. Natomiast im kobieta jest starsza częstotliwość takich badań powinna się zwiększyć, gdyż warto dmuchać na zimne. Badaniom cytologicznym mogą poddać się także kobiety, które nie miały styczności z penetracją dopochwową. Do tego celu ginekolog powinien użyć specjalnych wzierników i przede wszystkim zachować należytą ostrożność. Jeśli kobieta nie czuje się gotowa na takie badanie, a jest jeszcze dziewicą, może również skorzystać ze szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Gdzie można wykonać badanie oraz jaki jest to koszt?
Badanie cytologiczne przeprowadza się w profesjonalnych gabinetach ginekologicznych. Takie profesjonalne usługi świadczy również Medicover (www.medicover.pl). Ośrodki te cechują się jakością i profesjonalizmem. Cytologia pozwala w odpowiednim momencie uchwycić nieprawidłowości w budowie badanych komórek. Ceny takiej usługi są dość zróżnicowane mimo, że kwota nie zawsze na pierwszy rzut oka wydaje się niska, natomiast warto zadać sobie pytanie, czy chcemy oszczędzać na zdrowiu?
Więcej informacji o kosztach choroby: http://www.forbes.pl/medicover-sprawdzil-ile-kosztuje-choroba-co-na-to-lux-med-i-enel-med-,artykuly,189103,1,1.html