2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Nowy Gabinet GinekologicznyNierozpoznany na czas nowotwór szyjki macicy

Temat błędów medycznych wraca do nas niczym bumerang. Wyróżniamy pięć rodzajów błędów medycznych terapeutyczne, diagnostyczne, organizacyjne, techniczne i informacyjne. W poniższej analizie przypadku sprawdzimy, czy można przypisać lekarzowi odpowiedzialność za popełnienie błędu diagnostycznego, czyli tzw. błędu w rozpoznaniu.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Związek endometriozy z występowaniem nowotworów

Endometrioza jest przewlekłą chorobą ginekologiczną, w której gruczoły i zrąb endometrium znajdują się poza macicą – w różnej lokalizacji. Najczęściej zmiany te umiejscowione są w jajnikach (torbiele czekoladowe), jajowodach, otrzewnej, pęcherzu i jelitach.

Autorzy: prof. dr n. med. Janina Markowska; lek. Jacek Tulimowski


Waginoplastyka – rodzaje plastyki pochwy i kwalifikacja do zabiegu

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy wykonywana jest u kobiet z objawami VRS (Vaginal Relaxation Syndrome), czyli zespołu rozluźnionej pochwy, po urazach pochwy, a także u pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego. Kluczowa jest jednak właściwa diagnostyka i wybranie odpowiedniej procedury zabiegowej do problemu.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Labiomajoroplastyka – cz. 3

Kontynuujemy cykl tekstów na temat labiomajoroplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych.

Autor: Piotr Kolczewski


Konsultacja farmaceutyczna „Nowy Lek”

W niniejszym artykule pragniemy przedstawić Państwu bardzo ważny temat dotyczący nowości w polskich aptekach, a mianowicie konsultacji farmaceutycznej „Nowy Lek”.

Autorka: mgr. farm. Małgorzata Chmielak


Genetycznie uwarunkowany rak piersi, związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2 – wyzwania i problemy

Mutacje w genie BRCA1 lub BRCA2 prowadzą one do wystąpienia dziedzicznego zespołu raka piersi i raka jajnika. Szacuje się, że mutacje BRCA1 i BRCA2 identyfikuje się u około 5–10 proc. wszystkich chorych na raka piersi oraz nawet u 20–25 proc. pacjentek z rodzinną historią raka piersi i/lub jajnika.

Autorzy: Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Michał Kunkiel, Anna Majstrak-Hulewska, Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz