2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

kryterium udziału w badaniach prenatalnychZniesienie kryterium wieku w kwalifikacji do badań prenatalnych zaproponowano w projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia opublikowanym 12 kwietnia 2024 r. Do tej pory jednym z kryteriów wykonania badań prenatalnych u kobiet w ciąży był wiek – od ukończenia 35 lat.

Skierowania dla młodszych kobiet

– Do włączenia do programu nadal będzie wymagane skierowanie zawierające informacje o zaawansowaniu ciąży (wiek ciąży w tygodniach) wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę. W przypadku etapu Poradnictwo i badania genetyczne oraz Pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane będzie skierowanie, które zawiera również informacje o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu Poradnictwo i badania biochemiczne lub Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jednym z kryteriów wykonania badań prenatalnych u kobiet w ciąży był wiek – od ukończenia 35 lat.

Brak ograniczeń w dostępie do priorytetowych badań prenatalnych

– Usunięcie kryteriów kwalifikacji do pierwszych dwóch etapów programu znosi wszelkie ograniczenia w dostępie do priorytetowych badań prenatalnych. W sytuacji, gdy w badaniach biochemicznych oraz USG płodu lekarz wykryje nieprawidłowości u dziecka lub jeśli wystąpią pozostałe, obecnie wymienione w programie wskazania medyczne, wówczas pacjentka odbędzie poradę genetyczną wraz ze zleceniem wykonania badań genetycznych oraz w razie konieczności pobrany zostanie materiał do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG – wyjaśniono. Obecnie uważa się, że priorytetowe są badania biochemiczne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, wspólnie z badaniem USG płodu, oceną przezierności karku, obecnością kości nosowej i pomiarem stężenia PAPP– A oraz wolnej gonadotropiny kosmówkowej.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Celem programu badań prenatalnych jest identyfikacja ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostyka we wczesnym okresie ciąży oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.


Dowiedz się więcej – Kryterium udziału w badaniach prenatalnych – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.