KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

baner ngg NPC2024

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował postulaty wynikające z analizy rynku utylizacji odpadów medycznych. Rozważane jest zniesienie regionalizacji, dopuszczenie alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów zakaźnych, zwiększenie współpracy szpitali i samorządów. Zdaniem urzędu pozwoli to zmniejszyć koszty unieszkodliwiania odpadów nie tylko szpitalom i podmiotom leczniczym, ale również zakładom kosmetycznym czy studiom tatuażu.

9666700 l gabinet rfTemat błędów medycznych wraca do nas niczym bumerang. Wyróżniamy pięć rodzajów błędów medycznych – terapeutyczne, diagnostyczne, organizacyjne, techniczne i informacyjne. W poniższej analizie przypadku sprawdzimy, czy można przypisać lekarzowi odpowiedzialność za popełnienie błędu diagnostycznego, czyli tzw. błędu w rozpoznaniu. Pomimo regularnych badań diagnostycznych, lekarz nie rozpoznał na czas nowotworu złośliwego szyjki macicy.

kryterium udziału w badaniach prenatalnychZniesienie kryterium wieku w kwalifikacji do badań prenatalnych zaproponowano w projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia opublikowanym 12 kwietnia 2024 r. Do tej pory jednym z kryteriów wykonania badań prenatalnych u kobiet w ciąży był wiek – od ukończenia 35 lat.

Klauzula sumienia a pigułka dzień poMinisterstwo Zdrowia zamierza wprowadzić w aptekach pilotażowy program na podstawie którego lek zwany potocznie "pigułką dzień po" ma być dostępny na podstawie tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej i realizowanej przez farmaceutę (ale nie technika farmaceutycznego) w aptece.

audyt oddziałów neonatologicznychNajwyższa Izba Kontroli poddała audytowi sześć szpitali mających oddziały neonatologiczne w województwie warmińsko-mazurskim. Chodzi o cztery placówki o pierwszym stopniu referencyjności oraz po jednej z drugim i trzecim jej poziomem.

Weto prezydenta w sprawie pigułki „dzień po”Andrzej Duda, prezydent RP, zawetował nowelizację prawa farmaceutycznego. – Podstawowym uzasadnieniem decyzji w sprawie tabletki „dzień po” jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci – przekazała Kancelaria Prezydenta.

Pigułka „dzień po” na pewno od majaTo już pewne, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o pigułce dzień po, będzie ona dostępna bez recepty od 1 maja br., bo w takim wypadku zmiana przepisów zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia. Potwierdziła to minister zdrowia Izabela Leszczyna.

15692937 l lekarz rfMobilnym dokumentem poświadczającym prawo wykonywania zawodu będą mogli posługiwać się lekarze i lekarze dentyści. Będzie to możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Tym samym medycy będą mogli zrezygnować z tradycyjnej formy tego dokumentu, którego wzór się nie zmieni.

Pigułka „dzień po”– Jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. pigułce "dzień po", to dostęp do antykoncepcji awaryjnej będzie możliwy w ramach recepty farmaceutycznej – powiedziała Minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Mam gotowe rozporządzenie, tabletka będzie dostępna od 1 maja – dodała.

Nowelizacja dotycząca aborcjiNowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, z której wynika, że świadczeniodawca, który podpisał umowę z NFZ, jest zobowiązany do wykonywania świadczeń zakończenia ciąży – niezależnie od powstrzymania się przez lekarza od ich wykonania, z powołaniem się na klauzulę sumienia – trafiła do konsultacji.

pigułka „dzień po”Andrzej Duda, prezydent RP powiedział, że jego zdaniem tak zwana pigułka „dzień po” to „bomba hormonalna”. Zapowiedział, że podejmie decyzję w sprawie ustawy dotyczącej dostępności tzw. pigułki dzień po bez recepty dla osób powyżej 15 lat, gdy ta ustawa trafi na jego biurko.

lekarze z UkrainyMinisterstwo Zdrowia poinformowało, że po lutym 2022 roku 3930 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje na Ukrainie, otrzymało pozytywną decyzję w związku ze złożeniem wniosku o umożliwienie im pracy na terytorium Polski. 

zmarła ciężarnaPowikłania po cesarskim cięciu w 38 tygodniu ciąży doprowadziły do śmierci pacjentki. 27-letnia kobieta została przyjęta do Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu w trybie nagłym z powodu rozpoczęcia porodu, który początkowo przebiegał prawidłowo. Jak wynika z dokumentacji medycznej, na tym etapie tylko raz dokonano oceny ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

obniżanie standardówPrzewodnicząca Komisji ds. Egzaminów z Języka Polskiego dla Lekarzy Cudzoziemców Naczelnej Rady Lekarskiej Mery Topolska-Kotulecka zaznaczyła, że nie można godzić się na takie obniżanie standardów, które stwarza zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy lekarza w Polsce powinno pozostać prawo wykonywania zawodu wydawane przez Okręgowe Izby lekarskie.