2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

sprzedaż "pigułki dzień po"Prezes NFZ Filip Nowak zapewnia, że farmaceuta, który nie wystawi recepty na antykoncepcję awaryjną osobie poniżej 18. roku życia, „nie będzie karany”. Przypomnijmy, że od 1 maja do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło ok. 150 wniosków z aptek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie dotyczącym sprzedaży „pigułki dzień po”.

kontrola zwolnień lekarskichNad zmianą przepisów dotyczących kontroli zwolnień lekarskich pracuje rząd. – W efekcie kontrolujący i kontrolowani będą lepiej znać swoje prawa i obowiązki. Ale też więcej e-ZLA może być kwestionowanych – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

ustawy abrocyjneWypracowanie wspólnego projektu nowelizacji ustawy o prawie aborcyjnym i zakończenie prac planowane jest w październiku. Później wszystko zależeć będzie od sejmowej większości i prezydenta – powiedziała przewodnicząca Dorota Łoboda. Kolejne spotkania komisji mają odbyć się w połowie maja, przypomnijmy, że pierwsze odbyły się w kwietniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował postulaty wynikające z analizy rynku utylizacji odpadów medycznych. Rozważane jest zniesienie regionalizacji, dopuszczenie alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów zakaźnych, zwiększenie współpracy szpitali i samorządów. Zdaniem urzędu pozwoli to zmniejszyć koszty unieszkodliwiania odpadów nie tylko szpitalom i podmiotom leczniczym, ale również zakładom kosmetycznym czy studiom tatuażu.

kryterium udziału w badaniach prenatalnychZniesienie kryterium wieku w kwalifikacji do badań prenatalnych zaproponowano w projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia opublikowanym 12 kwietnia 2024 r. Do tej pory jednym z kryteriów wykonania badań prenatalnych u kobiet w ciąży był wiek – od ukończenia 35 lat.

Klauzula sumienia a pigułka dzień poMinisterstwo Zdrowia zamierza wprowadzić w aptekach pilotażowy program na podstawie którego lek zwany potocznie "pigułką dzień po" ma być dostępny na podstawie tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej i realizowanej przez farmaceutę (ale nie technika farmaceutycznego) w aptece.

Weto prezydenta w sprawie pigułki „dzień po”Andrzej Duda, prezydent RP, zawetował nowelizację prawa farmaceutycznego. – Podstawowym uzasadnieniem decyzji w sprawie tabletki „dzień po” jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci – przekazała Kancelaria Prezydenta.

Pigułka „dzień po” na pewno od majaTo już pewne, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o pigułce dzień po, będzie ona dostępna bez recepty od 1 maja br., bo w takim wypadku zmiana przepisów zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia. Potwierdziła to minister zdrowia Izabela Leszczyna.

15692937 l lekarz rfMobilnym dokumentem poświadczającym prawo wykonywania zawodu będą mogli posługiwać się lekarze i lekarze dentyści. Będzie to możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Tym samym medycy będą mogli zrezygnować z tradycyjnej formy tego dokumentu, którego wzór się nie zmieni.

Pigułka „dzień po”– Jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. pigułce "dzień po", to dostęp do antykoncepcji awaryjnej będzie możliwy w ramach recepty farmaceutycznej – powiedziała Minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Mam gotowe rozporządzenie, tabletka będzie dostępna od 1 maja – dodała.

Nowelizacja dotycząca aborcjiNowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, z której wynika, że świadczeniodawca, który podpisał umowę z NFZ, jest zobowiązany do wykonywania świadczeń zakończenia ciąży – niezależnie od powstrzymania się przez lekarza od ich wykonania, z powołaniem się na klauzulę sumienia – trafiła do konsultacji.

pigułka „dzień po”Andrzej Duda, prezydent RP powiedział, że jego zdaniem tak zwana pigułka „dzień po” to „bomba hormonalna”. Zapowiedział, że podejmie decyzję w sprawie ustawy dotyczącej dostępności tzw. pigułki dzień po bez recepty dla osób powyżej 15 lat, gdy ta ustawa trafi na jego biurko.

lekarze z UkrainyMinisterstwo Zdrowia poinformowało, że po lutym 2022 roku 3930 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje na Ukrainie, otrzymało pozytywną decyzję w związku ze złożeniem wniosku o umożliwienie im pracy na terytorium Polski. 

zmarła ciężarnaPowikłania po cesarskim cięciu w 38 tygodniu ciąży doprowadziły do śmierci pacjentki. 27-letnia kobieta została przyjęta do Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu w trybie nagłym z powodu rozpoczęcia porodu, który początkowo przebiegał prawidłowo. Jak wynika z dokumentacji medycznej, na tym etapie tylko raz dokonano oceny ogólnego stanu zdrowia pacjentki.