Dziecko nie musi być przeszkodą, by codziennie choć trochę poćwiczyć. Przedstawiamy serię ćwiczeń dla pań po ciąży, które można wykonać z dzieckiem. Podjęcie takiej aktywności, jej rodzaj i intensywność należy jednak wcześniej skonsultować z ginekologiem lub fizjoterapeutą.
Każda kobieta po urodzeniu dziecka chce jak najszybciej odzyskać sprawność i formę sprzed ciąży. Nie ma na to oczywiście jednego, uniwersalnego i skutecznego dla wszystkich przepisu. W niektórych przypadkach zadanie to może być szczególnie utrudnione.
- Każda kobieta, chcąc wrócić do aktywności fizycznej po porodzie, bądź zacząć nową aktywność, najpierw powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub z terapeutą uroginekologicznym, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań do takiej aktywności. Do takich przeciwwskazań należą m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, bądź jakiekolwiek dolegliwości w obrębie miednicy – mówi Maria Grabowska, fizjoterapeutka.
Zwykle, treningi tego typu zaczyna się od ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń dna miednicy oraz ćwiczeń mięśnia poprzecznego brzucha. Eksperci podkreślają, że większość z nich można wykonać w towarzystwie dziecka: zarówno niemowlęcia, leżącego obok, jak i dziecka starszego, które może, ale też nie musi w pełni ze swoją mamą współpracować.
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Zobaczcie i przekonajcie się w poniższym filmie, w którym ekspertka krok po kroku pokazuje jak poprawnie wykonać serię ćwiczeń w różnych pozycjach: m.in. leżącej, siedzącej i stojącej.
Oczywiście, powyższy film nie wyczerpuje tematu. Pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty można dobrać dla siebie wiele innych ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonywać w domu.
Kultura fizyczna i sztuka prawidłowego oddychania
Warto jednak zapamiętać parę uniwersalnych, bardzo ważnych zasad, dzięki którym tego rodzaju ćwiczenia będą nie tylko bardziej skuteczne, lecz przede wszystkim bezpieczne:
każde ćwiczenie należy dostosować do własnych możliwości i potrzeb (chodzi o to, żeby delikatnie mięśnie zmęczyć, ale ich nie przemęczyć),
zawsze staramy się trudniejszą część ćwiczenia (wymagającą większego wysiłku) wykonywać wraz z wydechem.
- Dziecko nie powinno w żaden sposób nas ograniczać, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Każdy rodzic powinien ćwiczyć codziennie przez 30 minut. Prawidłowo dobrane ćwiczenia są niezbędne do tego, aby zachować dobre zdrowie i długie życie – konkluduje dr n.med. Marian Majchrzycki, fizjoterapeuta i osteopata.
vik, gap (zdrowie.pap.pl)