Dokumentacja medyczna - elektoniczna czy papierowa

Od kiedy dokumentacja elektroniczna będzie obowiązkowa? Czy już 1 sierpnia 2014 będziemy musieli mieć wdrożony system, czy możemy jeszcze się wstrzymać?

Mammografia wskazana, ale nie dla wszystkich...

Okazuje się, że badania mammograficzne stosowane w profilaktyce raka piersi mogą w niektórych przypadkach zwiększyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Problemem okazuje się promieniowanie rentgenowskie które jest wykorzystywane w tym badaniu.

Różne oblicza endometriozy

Niecodzienny przypadek endometriozy odnotowano w Chinach. Do jednej z klinik trafiła kobieta w wieku 29 lat, która w trakcie cyklu menstruacyjnego kaszlała krwią.

Leczenie raka piersi przez iniekcję

Naukowcy z Bostonu badają nową metodę leczenia raka piersi. Wstrzykują lek bezpośrednio do przewodów mlecznych poprzez brodawki. Badacze analizują skuteczność tej metody, która w przyszłości może zastąpić obecne formy leczenia.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Okres menopauzy to dla wielu kobiet trudny okres w życiu. Okazuje się jednak, że można w dużym stopniu złagodzić nieprzyjemne objawy występujące w tym czasie.

Nowa metoda w walce z mięśniakami

Pojawiła się nowa, mniej inwazyjna laparoskopowa metoda usuwania mięśniaków. Polega ona na wykorzystaniu energii fal radiowych, które precyzyjnie kierowane na mięśniaki powodują zniszczenie ich struktury.

Internet w walce z depresją poporodową

Okazuje się, że kobiety które cierpią na depresje poporodową mogą otrzymać skuteczną pomoc przez Internet. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z University of Exeter,którzy we współpracy z portalem Netmums prowadzą badawczy program pilotażowy.

Zatrudnienie lekarza przez indywidualną praktykę

Zatrudnić, czy nie zatrudnić? Pytanie, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Prawo do zatrudnienia lekarza przez lekarza nadal pozostaje kwestią sporną. Jednak interpretacja przechyla się mocno na jedną stronę.

Metody monitorowania płodu

Monitorowanie pracy serca płodu podczas ciąży ma istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji diagnostycznych. Wady serca to jedne z najpowszechniejszych wad rozwojowych płodu. Każdego roku na 125 noworodków przypada jedno z genetycznymi wadami serca. Elektrokardiografia (EKG)jest jedną z wielu metod monitorowania serca.

Odpowiedzialność za sprzęt

Dnia 18 września 2010 r. weszły w życie zapisy nowej ustawy o wyrobach medycznych. Wprowadziła ona istotne zmiany w zasadach użytkowania aparatury medycznej m.in. w zakresie jej serwisowania. Systematyczny wzrost ilości pozwów i wysokości zasądzanych odszkodowań nakłada na pracodawców szczególny obowiązek dbania o jakość i niezawodność sprzętu niezbędnego do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Tablice sanitarne

Procedura dotycząca podstawowych zasad sterylizacji

Procedura mycia i dezynfekcji lodówek