PRAWO DLA GINEKOLOGÓW
loading...
PYTANIA DO PRAWNIKA
AKTY PRAWNE
INTERPRETACJE PRAWNE

Miscellanea

Nowości z rynku ginekologicznego oraz informacje na temat najnowszych uregulowań prawnych dotyczące lekarzy ginekologów

 

Pomieszczenia przychodni

Zanim w placówce rozpoczniemy działalność leczniczą, musi być ona "odebrana" przez sanepid. Wynika to z przepisów ustawy o działalności leczniczej. Osoba, chcąca wykonywać działalność leczniczą musi razem z wnioskiem złożyć do sanepidu opinię potwierdzającą spełnienie wymogów dotyczących pomieszczeń, w których ma być odbywać się działalność leczniczą. Pojawiają się bardzo różne interpretacje obecnie obowiązujących przepisów.

 

Dokładne mycie powierzchni

Kontynuujemy nasz cykl publikacji tablic sanitarnych. W tym numerze znajdą Państwo trzy tablice sanitarne dotyczące mycia i dezynfekcji powierzchni. W kolejnych numerach Nowego Gabinetu Ginekologicznego będziemy drukować sukcesywnie kolejne tablice sanitarne, tak aby nasi prenumeratorzy zgromadzili komplet wszystkich tablic.

 

Jak działa kardiotokografia

Kardiotokografia (KTG) jest jedną z wielu metod służących do monitorowania płodu zarówno przed porodem jak i w czasie jego trwania. Badanie polega na ocenie czynności serca płodu (kardio-) przy jednoczesnej analizie czynności skurczowej mięśnia macicy (-toko-). Zebrane dane są zapisywane, wizualizowane w postaci wykresu i archiwizowane (-graf). Celem stosowania kardiotokografii jest m.in. wczesne rozpoznanie niedotlenienia płodu i minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości czy uszkodzeń u dziecka.

 

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa należy do tzw. depresji przełomów biologicznych. Może się rozpocząć jeszcze w czasie ciąży. Zasadniczym momentem zwrotnym jest poród. Zazwyczaj wykształca się w ciągu 4 tygodni (wg. DSM). Ale zdarza się, że dopiero po kilku miesiącach od narodzin dziecka. Najbardziej newralgiczny jest 8 tydzień. Depresja ta mija bez śladu po kilku tygodniach lub miesiącach, w miarę jak kobieta, a z nią inni członkowie rodziny, odnajdują się w nowej sytuacji związanej z narodzinami dziecka.

 

Najważniejsza jest świadomość

Lepiej zapobiegać niż leczyć... O tym nikogo przekonywać nie trzeba. A jak przekonać Polki do korzystania z bardzo wielu programów badań profilaktycznych, których coraz więcej pojawia się w naszym kraju? Prawdopodobnie najważniejsza jest wiedza, że takie badania w ogóle są prowadzone.

Sprzęt Ginekologiczny

loading...
Sprzęt ginekologiczny