KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - Nowy Gabinet Ginekologiczny

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Procedury sanitarne
Kontrole Sanepidu, w kwestii zachowania procedur sanitarnych, nasilają się z roku na rok. Lekarzom czasami wydaje się, że urzędnicy wymagają rzeczy wręcz kosmicznych. Lekarz, zamiast leczyć, coraz więcej czasu poświęca na przygotowanie się do leczenia. Jednym z takich koniecznych zadań do wykonania jest stworzenie planu ochrony sanitarnej (higienicznej) dla gabinetu. Krótko mówiąc trzeba wprowadzić do gabinetu zestaw procedur higienicznych.

Laserowe leczenie NTM
Nietrzymanie moczu występuje prawie u 70 proc. kobiet po 50 roku życia. Przyczyna jest wieloczynnikowa. Przede wszystkim jest to niedobór estrogenów u kobiet około i pomenopauzalnych, ale także: duża ilość ciąż i porodów drogą pochwową, zakażenia, otyłość, styl życia (szczególnie: wyczynowe uprawianie sportu), ciężka praca fizyczna oraz czynniki genetyczne.

Tajemnica lekarska w gabinecie lekarskim
Imiona, nazwiska i adresy są objęte tajemnicą medyczną na tych samych zasadach, co informacje dotyczące przebiegu leczenia. Taki zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – NSA II FSK 1452/14. Co ważne, już sama informacja, że pacjent jest pod opieką lekarza jest tajemnicą.

Formularze zgód
Czy formularz zgody na leczenie może stanowić skuteczną obronę, czy choć ochronę przed roszczeniami pacjentów? Jest to na pewno prawne narzędzie wspomagające pracę lekarza, ale nie ochroni przed konsekwencjami błęduwymedycznego. Zgoda pacjenta jest tylko dowodem, że pacjent decyduje się na dane leczenie i został poinformowany o innych metodach wyleczenia jego schorzenia.

Kontrola po nowemu
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (ostatnia wersja projektu pochodzi z dnia 11 maja 2016 r.). Jednym z elementów nowelizacji ma być wprowadzenie pewnych modyfikacji w zakresie kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Zastosowanie lasera w ginekologii
Historia laserów sięga początku XX wieku, gdy Albert Einstein przedstawił kluczową koncepcję mechanizmu działania laserów. Pierwszy laser powstał w 1960 roku, a powszechnie obecnie stosowany laser CO2 narodził się już rok później. Początkowe doświadczenia laseroterapii w ginekologii ograniczone były do leczenia zmian na szyjce macicy. Dziś lasery to popularne instrumentarium o coraz szerszym zastosowaniu leczniczym.