Naukowcy amerykańscy z Boston University School of Medicine, Boston Children’s Hospital oraz z Johns Hopkins University przeprowadzili badania, z których wynika, że receptor, który ułatwia wnikanie SARS-CoV-2 do komórek, występuje w mniejszych ilościach w łożysku ciężarnych zakażonych koronawirusem niż u niezakażonych.
W badaniu skoncentrowano się na na białku ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2). Jest ono receptorem, za którego pośrednictwem SARS-CoV-2 wnika do komórek, pełni ono ważną funkcję, m.in. w regulacji ciśnienia krwi. Z przeprowadzonego badania wynika, że choć w komórkach łożyska u kobiet zakażonych koronawirusem powstawało więcej mRNA będącego matrycą do produkcji ACE2, to poziom tego białka w błonie komórek łożyska był znacznie obniżony, a stężenie rozpuszczalnej postaci ACE2 było podwyższone w surowicy krwi matki.
– Sądzimy, że gdy kobieta ma COVID-19 podczas ciąży, łożysko pozbywa się ACE2, by zablokować przechodzenie SARS-CoV-2 do płodu – skomentowała współautorka pracy dr Elizabeth S. Taglauer z Boston University School of Medicine (USA).
- Łożysko wykazuje wiele podobieństw do płuc, dlatego badanie go może pomóc w zrozumieniu wielu chorób płuc, uwydatnia zarazem, jak dużą rolę może odgrywać kontrola poziomu ACE2 w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem – podkreślają badacze. Naukowcy uważają również, że to doświadczenie może dostarczyć informacji potrzebnych do opracowania nowych terapii oraz strategii pomocnych w zapobieganiu szerzenia się infekcji SARS-CoV-2.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.