Dla pacjentek po poronieniu i urodzeniu martwego dziecka będzie zagwarantowana opieka psychologa - tak wynika z nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Nowe rozporządzenia nakładają na wszystkie placówki ginekologiczno-położnicze obowiązek stosowania się do aktualnego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Ośrodki ginekologiczno-położnicze będą zobowiązane do zapewnienia pacjentkom opieki psychologa, szczególnie tym po poronieniu i urodzeniu martwego dziecka. Dodatkowo w placówkach II poziomu referencyjnego wprowadzono - analogicznie do poziomu trzeciego - minimalny warunek zapewnienia psychologa w wymiarze co najmniej 0,5 etatu.
- Umożliwienie świadczeniodawcom zapewnienia porady psychologicznej w czasie nieprzekraczającym 24 h zostało wprowadzone, ponieważ oddziały ginekologiczno-położnicze na poziomie podstawowym mogą mieć problem z zapewnieniem nawet 0,5 etatu psychologa, “co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do ograniczenia dostępu do świadczeń szpitalnych o profilu położnictwo i ginekologia – pierwszy poziom referencyjny” – uzasadnia resort zdrowia.
W raporcie pokontrolnym, jaki przeprowadził NIK w lutym 2021 roku wskazywano brak stałej opieki psychologicznej.
“Różna była skala pomocy psychologicznej - w trzech skontrolowanych szpitalach w ogóle nie udzielano takich porad, a tylko w jednym ze szpitali z takiej pomocy skorzystało 85 proc. pacjentek. Najwięcej pacjentek otrzymało wsparcie psychologiczne w tych szpitalach, w których psycholog był zatrudniony na oddziale ginekologiczno-położniczym. Problemem jest to, że wymóg zatrudnienia psychologa na co najmniej 0,5 etatu dotyczy tylko oddziałów ginekologiczno-położniczych o trzecim poziomie referencyjności w opiece perinatalnej” – wskazywała wówczas uwagę NIK.
____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.