Do przebudowy traktu porodowego szykuje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Przebudowa jest konieczna, ponieważ porodówkę trzeba dostosować do najnowszych standardów, dotyczących przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.
Porodówkę trzeba również dostosować do wymogów programu kompleksowej opieki, koordynowanej nad matką w okresie ciąży, porodu i połogu.
Gruntowna przebudowa porodówki
– Przebudowa polegać będzie na wyburzeniu wszystkich ścianek działowych, usunięciu starych instalacji i wykonaniu nowego układu pomieszczeń wraz z nowymi instalacjami. W ramach modernizacji bloku porodowego, nie będzie naruszana istniejąca konstrukcja budynku, wzmocnieniu ulegną jedynie stropy w obrębie planowanych kolumn medycznych oraz na potrzeby central wentylacyjnych. Planuje się lokalizację central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na dachu. Konieczna będzie zmiana elewacji poprzez zamurowanie części okien ze względów technologicznych. [...] Ze względu na konieczność zachowania stref pożarowych konieczna będzie wymiana części elewacji styropianowej na wełnę mineralną – czytamy w dokumentacji przetargowej inwestycji.
Szpital czeka na oferty
Nowa inwestycja przewiduje stworzenie traktu porodowego, jako oddzielnego i nieprzechodniego działu, realizowanego w formule "zaprojektuj – wybuduj". Firmy zainteresowane projektem mają czas na składanie ofert do 29 września 2023 r. Wykonawca otrzyma 7 miesięcy na realizację prac, po podpisaniu umowy.
Oddział zastępczy
Plany remontowe dotyczące porodówki zaniepokoiły pacjentki placówki przy ul. Kamieńskiego. We Wrocławiu działają jeszcze dwie szpitalne porodówki: w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie.
Jednak przedstawiciele szpitala uspokajają, zapewniając, że będą informować o wszelkich zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem. W trakcie remontu zostanie zorganizowany oddział zastępczy, by zapewnić ciągłość opieki. Aktualnie blok porodowy mieści się na pierwszym piętrze pawilonu C i posiada cztery indywidualne sale porodowe, salę operacyjną do cięć cesarskich oraz trzyłóżkową salę dla położnic. Pomimo solidnej konstrukcji budynku, istnieje pilna potrzeba wymiany instalacji sanitarnej, elektrycznej i gazów medycznych.