KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Radom: Ograniczenie łóżek na ginekologiiRadomski Szpital Specjalistyczny ograniczył liczbę łóżek na oddziale ginekologicznym. Ma to być część planu naprawczego, który ma ustabilizować dramatyczną sytuację lecznicy. Aktualnie jej straty wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych.

Teraz w skali miesiąca brakuje dwóch milionów złotych na bieżącą działalność.

Oddział ginekologiczno-położniczy był największym w szpitalu, znajdowało się w nim 67 łóżek, zdecydowano się na ograniczenie do 44. Jednak podkreśla się, że redukcja łóżek nie powinna być problemem, ponieważ oddział był zapełniony i tak tylko w połowie.

- Nie ma sensu zabezpieczać 67 miejsc na oddziale skoro mamy około 30 średnio pacjentek

- powiedział Jerzy Zawodnik, z-ca dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Problemy ze zmniejszoną liczbą porodów

Problemy ze zmniejszoną liczbą porodów w radomskiej lecznicy rozpoczęły się jeszcze podczas pandemii, ginekologia była wtedy oddziałem COVID-owym. Teraz na świat przychodzi znacznie mniej dzieci. Wyspecjalizowany zespół lekarzy i położnych robi, co może by poprawić statystyki. Dla rodzących wprowadzono znieczulenie, dla chorych nowoczesne operacje uroginekologiczne.

- Oferujemy wszystkie zabiegi endoskopowe, wprowadziliśmy nowe techniki operacyjne, które też jako jedyni w regionie wykonujemy takie specjalne operacje u starszych pań

- zaznaczył lek. Jacek Nita, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Na radomskim oddziale ginekologiczno-położniczym rocznie hospitalizowanych jest około 4000 pacjentek. Wykonuje się około pół tysiąca zabiegów. Szpitale w całej Polsce zawieszają oddziały. Co roku o tej porze wydłuża się lista zamykanych czasowo komórek. Na trudną sytuację kadrową placówek dodatkowo nakładają się urlopy wypoczynkowe medyków i planowane remonty. Dla przykładu, tylko w Małopolsce zawieszonych jest obecnie pięć oddziałów, w tym trzy z powodów kadrowych. Jednemu grozi całkowita likwidacja. Oddziałowi ginekologiczno-położniczemu szpitala w Proszowicach grozi właściwie likwidacja. Nie pracuje od grudnia minionego roku. Bezpośrednim powodem zawieszenia był brak obsady lekarskiej. Oddział dodatkowo generował straty finansowe i odnotowywał coraz mniej porodów.

Dowiedz się więcej - Radom: Ograniczenie łóżek na ginekologii - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.